Prima pagină » Știri externe » La un pas de dezastru. Ușa postului de control al bombei atomice, lăsată deschisă de militarii americani

La un pas de dezastru. Ușa postului de control al bombei atomice, lăsată deschisă de militarii americani

La un pas de dezastru. Ușa postului de control al bombei atomice, lăsată deschisă de militarii americani

Patru ofițeri din cadrul forțelor aeriene americane au fost pedepsiți pentru că, în cazul a două incidente, au lăsat deschisă ușa care duce la postul de lansare a bombei atomice pe care ar fi trebuit să o păzească, au dezvăluit marți oficiali citați de AFP.

Centrele de control ale armei nucleare americane sunt în permanență ocupate de doi ofițeri care supraveghează bomba. Or, lor le este interzis oficial să deschidă și, cu atât mai mult, să lase deschisă ușa care duce la postul lor, în timp ce unul dintre cei doi este absent sau doarme.

Dar în aprilie, la baza Minot, în North Dakota, în timp ce unul dintre cei doi ofițeri de gardă dormea, coechipierul său a lăsat să intre bucătarul care le aducea mâncarea, a declarat locotenent-colonelul John Sheets, purtător de cuvânt al Global Strike Command, care conduce misiunile nucleare ale forțelor aeriene.

O lună mai târziu, la baza Malmstrom, în Montana, unde se află o treime dintre armele intercontinentale americane, un alt ofițer a întredeschis ușa de la postul de control pentru a lăsa să intre o echipă de mentenanță, în timp ce colegul lui dormea.

În ambele cazuri, ofițerii au lăsat „ușile deschise în timp ce acestea ar fi trebuit închise”, a subliniat locotenent-colonelul Sheets, iar al doilea ofițer ar fi trebuit trezit înainte de deschiderea ușii.

Ofițerii responsabili de aceste erori au pierdut salariul pe două luni, în timp ce colegii lor au primit fiecare câte o scrisoare de mustrare.

Cele două incidente reprezintă noi probleme pentru forțele strategice americane. În august, o inspecție la forțele aeriene a calificat drept „nesatisfăcătoare” unitatea care se ocupă de controlul misiunilor intercontinentale (ICBM) de la Malmstrom.

În mai, 17 ofițeri ai bazei de la Minot au rămas fără certificare după o evaluare incorectă a aptitudinilor lor de a desfășura operațiuni de lansare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Isărescu desființează ideea de premier tehnocrat: „Vorbești în gol, în deșert”
Digi24
Prima reacție a NATO după ce un avion F-16 românesc a doborât o dronă în spaţiul aerian al Estoniei
Cancan.ro
MOTIVUL pentru care Amiana Păștină, femeia acuzată că și-a ucis mama, și-a pus capăt zilelor în arest. Prin ce chin trecea
Prosport.ro
Imaginile momentului: Mădălina Ghenea, sărutată de John Travolta! Actorul are 72 de ani și e de nerecunoscut
Adevarul
Ce ne așteaptă dacă președintele nu reușește să facă un guvern stabil. Economistul Radu Nechita: „România merge pe urmele Greciei”
Mediafax
Primul Ordin European de Merit: Merkel, Sandu și Zelenski, printre laureați
Click
Țara unde angajații lucrează 4 zile pe săptămână, iar economia crește. Oamenii sunt mai productivi și mai puțin stresați
Digi24
Xi Jinping i-a spus lui Donald Trump că Vladimir Putin ar putea „regreta” invazia în Ucraina. Ce a spus liderul SUA despre CPI
Cancan.ro
Ce pedeapsă a primit Emil Gânj, după ce și-a ucis fosta iubită. Magistrații, decizie de ULTIMĂ ORĂ!
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Marie Jeanne Ion, la 20 de ani de la răpirea din Irak! Cum arată azi jurnalista
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Pare incredibil, dar e adevărat: Un Opel Astra a fost înregistrat de radar cu 696 km/h! Șoferul, amendat cu 6.600 de euro
Descopera.ro
Ce pățești dacă mănânci un singur ou pe zi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Gheața din Antarctica dezvăluie că Pământul traversează resturile unei supernove străvechi