Prima pagină » Știri » Doi morți și șase răniți, după ce o ambulanță BGS s-a ciocnit cu un autoturism

Doi morți și șase răniți, după ce o ambulanță BGS s-a ciocnit cu un autoturism

Doi morți și șase răniți, după ce o ambulanță BGS s-a ciocnit cu un autoturism
Două persoane au murit, iar alte șase au fost rănite, marți, dupa ce o ambulanță BGS care transporta la dializă șase pacienți s-a ciocnit cu un autoturism, pe un bulevard din Pitești, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Două persoane au murit, iar alte șase au fost rănite, marți, dupa ce o ambulanță BGS care transporta la dializă șase pacienți s-a ciocnit cu un autoturism, pe un bulevard din Pitești, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Accidentul a avut loc la ieșirea din Pitești spre Bascov, pe bulevardul Nicolae Bălcescu, unde ambulanța BGS care transporta șase pacienți la dializă s-a ciocnit cu un autoturism BMW.

În urma impactului, doi pacienți aflați în ambulanță și-au pierdut viața, iar alte șase persoane – patru pacienți și șoferii celor două mașini – au fost rănite, una dintre ele fiind în stare gravă.

„Este un accident cu opt victime – cei șase pacienți din ambulanță și șoferii celor două mașini . Un bărbat a murit pe loc, iar un altul a decedat în timpul manevrelor de resuscitare, ambii fiind din ambulanța BGS. Alte șase persoane au fost rănite și sunt transportate la Spitalul Județean din Pitești. Ambulanța BGS s-a răsturnat în urma accidentului, iar la fața locului au ajuns mai multe salvări și echipajul de descarcerare al ISU”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Argeș.

Traficul în zonă a fost blocat pentru a permite accesul ambulanțelor și al pompierilor militari.

La rândul său, purtătorul de cuvânt al Poliției Dâmbovița, Dănuț Dinu, a declarat că accidentul s-a produs după ce autoturismul BMW a intrat pe contrasens.

„Șoferul autoturismului BMW a intrat pe contrasens și a lovit ambulanța care transporta șase pacienți. Doi dintre pacienți au decedat, iar un al treilea este în stare gravă”, a declarat reprezentantul Poliției, precizând că șoferului autoturismului i-au fost recoltate probe pentru stabilirea alcoolemiei și urmează să fie audiat.

În urma accidentului, alte trei mașini care erau parcate au fost avariate.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Apusul liderilor providențiali. Prăbușirea popularității lui Trump, Netanyahu și Putin oferă o nesperată gură de oxigen Occidentului
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
18 mai: ziua în care s-a născut Papa Ioan Paul al II-lea. Lucruri mai puțin știute despre suveranul pontif. A lucrat într-o carieră de piatră. „Nu vă fie frică!”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
În urmă cu 116 ani, Pământul trecea la o distanţă foarte mică pe lângă cometa lui Halley