Prima pagină » Știri externe » Alegătorii lui Berlusconi doresc ca fiica acestuia să îi succeadă la șefia PdL

Alegătorii lui Berlusconi doresc ca fiica acestuia să îi succeadă la șefia PdL

Alegătorii lui Berlusconi doresc ca fiica acestuia să îi succeadă la șefia PdL

Marina, fiica lui Silvio Berlusconi, prezentată ca succesoare a tatălui ei la șefia partidului Poporul Libertății (PdL), este considerată de o o mare majoritate a alegătorilor acestei formațiuni drept un viitor posibil premier, potrivit unui sondaj SWG publicat de Corriera della Sera, relatează AFP.

Aproximativ 65% dintre alegătorii PdL (centru-dreapta) apreciază că Marina Berlusconi, în vârstă de 47 de ani, „ar putea conveni pentru postul de premier”, potrivit acestui sondaj.
Opinia este împărtășită de 57% dintre susținătorii mișcării de centru-dreapta în general.

Speculații s-au multiplicat în Italia, care dorește să afle dacă Berlusconi, condamnat la o pedeapsă cu închisoarea și vizat într-o serie de alte probleme judiciare, ar putea să predea ștafeta partidului fiicei sale mari.

Marina, președinta puternicului grup Fininvest, aparținând familiei, a declarat totuși în mai multe rânduri că nu este interesată de o carieră politică.

Condamnarea lui Silvio Berlusconi la un an de închisoare pentru fraudă fiscală și votul apropiat în Senat asupra unei eventuale expulzări din Parlament au pus în discuție controlul pe care Il Cavaliere îl deține asupra partidului, Marina fiind considerată de susținătorii acestuia ca singura opțiune posibilă pentru succesiune.

PdL este împărțit între o tabără dură pro-Berlusconi și o tabără pro-Guvern. Fostul protejat al lui Berlusconi, Angelino Alfano, vicepremier și ministru de Interne, a condus o rebeliune împotriva aliaților lui Il Cavaliere, lucru pe care acesta nu i l-a iertat.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
EXCLUSIV: Ce știa procurorul cu 3 zile înainte de scandalul cu pistolul
Digi24
Bărbat prins de radar cu 172 kmh pentru că își ducea la spital tatăl muşcat de câine. Ce reacție au avut polițiștii
Cancan.ro
Cine este Anna și cum l-a 'smintit' pe pensionarul MApN care i-a scris numele pe stâncă. Povestea 'interzisă' care se ascunde în spatele graffitiului de pe Transfăgărășan
Prosport.ro
FOTO. Irina Deleanu, imagini incendiare: „Îmi place să fiu cât mai naturală”
Adevarul
Poliția i-a confiscat Ferrari-ul de 3,7 milioane de lire sterline la o jumătate de oră după ce s-a urcat la volan
Mediafax
Procurorul care a tras cu pistolul în timp ce era imobilizat de polițiști scapă de arestul preventiv
Click
Corina Caragea, vacanță spectaculoasă în Ibiza. Ce spune despre celebra insulă: „Poți să dansezi până dimineața sau să te culci la 10”
Digi24
„Să le ia organismul din ei”. Cum explică mama unuia dintre tinerii care au atacat ambulanța agresiunea revoltătoare a acestora
Cancan.ro
Cum a ajuns o tânără să scoată 5.000 de euro din buzunar după o noapte de distracție la UNTOLD
Ce se întâmplă doctore
Alina Pușcău, mărturisire sfâșietoare înainte de operație. A fost diagnosticată cu cancer la sân în metastază: „Este singurul tratament care o să mă ajute să îmi salvez viața”
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Un producător din CHINA urcă rapid în clasamentul auto din România. Despre cine este vorba?
Descopera.ro
Cercetătorii au creat câini la care oamenii să nu fie alergici
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Badea Gheorghe: – Nu pot face dragoste!
Descopera.ro
Cel mai nou aeroport din România a ajuns la un milion de pasageri