Prima pagină » Sport » România va lipsi pentru a 13-a oară de la Cupa Mondială

România va lipsi pentru a 13-a oară de la Cupa Mondială

România va lipsi pentru a 13-a oară de la Cupa Mondială
Echipa națională a României va lipsi pentru a 13-a oară de la un turneu final al Cupei Mondiale, după ce a ratat, marți seară, calificarea la competiția ce va avea loc în vara anului viitor, în Brazilia, informează site-ul oficial al FRF.

Echipa națională a României va lipsi pentru a 13-a oară de la un turneu final al Cupei Mondiale, după ce a ratat, marți seară, calificarea la competiția ce va avea loc în vara anului viitor, în Brazilia, informează site-ul oficial al FRF.

Meciul egal cu Grecia, scor 1-1, din manșa secundă a barajului de calificare la CM-2014, a fost al 648-lea pentru naționala României, care a înregistrat 162 de remize.

A fost al 32-lea meci împotriva Greciei și al nouălea rezultat de egalitate.

Selecționerul României, Victor Pițurcă, s-a aflat la a 90-a partidă pe banca tehnică, iar fundașul Vlad Chiricheș a fost pentru a cincea oară căpitanul naționalei.

România a înregistrat primul rezultat de egalitate într-un meci arbitrat de sârbul Milorad Mazici, după ce în precedentele obținuse două victorii și fusese învinsă de două ori.

Reprezentativa de fotbal a României a ratat calificarea la Cupa Mondială din Brazilia, după ce a încheiat la egalitate, marți seară, pe Arena Națională, scor 1-1, cu selecționata similară a Greciei, în manșa retur a barajului de accedere la turneul din 2014.

România a înscris prin Torosidis ’55 (autogol), iar pentru Grecia a punctat Mitroglou ’23.

În tur, vineri, la Pireu, Grecia s-a impus cu scorul de 3-1.

Selecționata României a disputat al doilea baraj de calificare la Cupa Mondială din istorie, după ce a ocupat locul al doilea în clasamentul grupei D a preliminariilor, după Olanda. În 2001, România cu Gheorghe Hagi selecționer a ratat calificarea la Cupa Mondială din Japonia și Coreea de Sud, după ce a pierdut barajul cu selecționata Sloveniei, 1-2 în deplasare, și 1-1 pe teren propriu.

România nu a mai fost prezentă la turneul final al Cupei Mondiale din 1998, când competiția a avut loc în Franța.

Recomandarea video

Mediafax
Un român a încercat să răpească un copil într-un magazin din Italia. El a smuls copilul din brațele mamei și i-a fracturat piciorul
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Persoanele care ar putea să nu mai plătească impozite deloc. Bolojan a făcut anunțul
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Ce ne rezervă 2026 pentru fiecare zodie, conform horoscopului chinezesc. Anul „Calului de foc” începe pe 17 februarie
Mediafax
O cunoscută companie revine în România și anunță că extinde serviciile de livrare în Europa. Care sunt celelalte țări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Cum putea fi salvată femeia din București care a ars în mașina cuprinsă de flăcări: 'Dacă avea...'
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Sunt răsăriturile și apusurile mai spectaculoase iarna?