Prima pagină » Economic » PayPoint a raportat venituri de 13,56 mil. lire sterline în România la șase luni, în urcare cu 11%

PayPoint a raportat venituri de 13,56 mil. lire sterline în România la șase luni, în urcare cu 11%

PayPoint a raportat venituri de 13,56 mil. lire sterline în România la șase luni, în urcare cu 11%
Operatorul britanic de plăți PayPoint a înregistrat venituri de 13,56 milioane lire sterline în România în primul semestru fiscal (aprilie-septembrie), în urcare cu 11% față de nivelul din perioada corespunzătoare din 2012, datorită creșterii cu 41% a numărului de tranzacții de plată a facturilor.

Operatorul britanic de plăți PayPoint a înregistrat venituri de 13,56 milioane lire sterline în România în primul semestru fiscal (aprilie-septembrie), în urcare cu 11% față de nivelul din perioada corespunzătoare din 2012, datorită creșterii cu 41% a numărului de tranzacții de plată a facturilor.

Compania a raportat pentru perioada similară din 2012 venituri de 12,21 milioane lire pe piața românească.

În anul fiscal 2012-2013, încheiat la 31 martie, PayPoint a obținut venituri de 24,28 milioane lire în România.

Numărul tranzacțiilor de plăți facturi operate de PayPoint în România a crescut cu 41% în perioada aprilie-septembrie, la 16,5 milioane, cu rezultate pozitive și pe segmentul încărcării electronice a cartelelor telefonice preplătite, se arată într-un comunicat transmis joi de companie.

Serviciile PayPoint sunt prezente în 8.000 de locații din România, iar clienții pot plăti facturi emise de toți marii furnizori de utilități, servicii TV, telecom și internet. Rețeaua PayPoint a crescut cu 428 puncte de plată în intervalul analizat.

„Creșterea numărului de comercianți parteneri PayPoint, dar și a calității acestora, diversificarea portofoliului de furnizori și focusul pe promovarea serviciilor puse la dispoziția consumatorilor sunt cei mai importanți dintre factorii care au susținut consolidarea afacerii în primul semestru”, a declarat în comunicat Mugur Dogariu, managing director PayPoint România.

Grupul britanic are operațiuni și în Marea Britanie, Irlanda și America de Nord.

Veniturile PayPoint la nivel mondial au crescut ușor în primul semestru fiscal, de la 101,7 milioane lire la 102,2 milioane lire, iar profitul înainte de taxe a urcat cu 16,6%, de la 18,3 milioane lire la 21,3 milioane lire sterline.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mario De Mezzo nu dă înapoi! Primarul Slatinei: „Dacă aș da timpul înapoi, aș lua aceleași decizii”
Digi24
„Un atac împotriva Federației Ruse”. Moscova amenință direct Republica Moldova
Cancan.ro
Motivul REAL pentru care Denise Rifai a fost înlocuită cu Cătălin Măruță la Antena 1
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Fata din Roșiori de Vede care a absolvit Harvard și lucrează la NATO. Povestea Laviniei Teodorescu: „M-aș întoarce oricând în România”
Mediafax
România, învinsă fără drept de apel de Franța! Tricolorii U16 se opresc în sferturile EuroBasket
Click
România, zgâlțâită de cutremure! Sofia Vicoveanca stă într-un bloc cu bulină roșie: „E pericol!” Avertismentul arhitectului Mihai Albu
Digi24
Noi informații despre accidentul mortal din centrul Brașovului. Ce s-ar fi întâmplat, de fapt, cu șoferul
Cancan.ro
Anna și pensionarul MApN s-au autodenunțat. Gestul de pe Transfăgărășan e pistol cu apă. Iubirea lor a trecut granița (și nu doar o dată)!
Ce se întâmplă doctore
Dieta cu două mese pe zi a Amandei Holden! Actrița își expune cu nonșalanță trupul perfect, la 55 de ani
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Problema neașteptată a cablurilor pe bază de soia. Un șofer a plătit scump
Descopera.ro
Furnicile lucrează mai bine în grupuri mari, au aflat oamenii de știință
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ieri m-am jucat cu soția de-a doctorița și pacientul!
Descopera.ro
Deținerea unui câine ar putea avea efecte surprinzătoare asupra sănătății copiilor, indică un studiu