Prima pagină » Știri » Oprescu: Noile spitale Foișor și Gomoiu ar putea fi funcționale la sfârșitul lui 2015

Oprescu: Noile spitale Foișor și Gomoiu ar putea fi funcționale la sfârșitul lui 2015

Oprescu: Noile spitale Foișor și Gomoiu ar putea fi funcționale la sfârșitul lui 2015
Cele două spitale noi Foișor și Gomoiu, ale căror lucrări de construcție, de peste 385 de milioane de lei, au început în 2013, ar putea fi funcționale la sfârșitul lui 2015 sau începutul lui 2016, fiind cele mai moderne unități sanitare din Capitală, a anunțat, vineri, primarul Sorin Oprescu.

Cele două spitale noi Foișor și Gomoiu, ale căror lucrări de construcție, de peste 385 de milioane de lei, au început în 2013, ar putea fi funcționale la sfârșitul lui 2015 sau începutul lui 2016, fiind cele mai moderne unități sanitare din Capitală, a anunțat, vineri, primarul Sorin Oprescu.

Edilul-șef al Capitalei a inspectat, vineri, stadiul lucrărilor de construcție de la Spitalul de Copii „Victor Gomoiu” și Spitalul Clinic de Ortopedie și Traumatologie Foișor – ambele aflate în administrarea municipalității.

Valoarea lucrărilor la cele două spitale, incluzând dotarea unităților cu echipamente și mobilier de ultimă generație, este de 385.791.325,26 lei, respectiv 175.864.323,76 lei cu TVA pentru Spitalul Foișor și 209.927.001,50 lei cu TVA pentru Spitalul „Gomoiu”, costurile pentru noile unități fiind suportate integral de Primăria Municipiului București (PMB).

Prima unitate vizitată a fost Spitalul de Copii „Victor Gomoiu”, unde, chiar dacă lucrările au o întârziere de 75 de zile, constructorul a promis finalizarea la termenul stabilit, respectiv 21 de luni de la demararea lucrăilor, respectiv sfârșitul lui 2015, începutul lui 2016, potrivit municipalității.

Noua clădire a Spitalului „Gomoiu”, de șase etaje, este construită în curtea actualei unități sanitare, aceasta funcționând într-un sediu vechi de aproape 100 de ani, respectiv într-o clădire de patrimoniu din 1927.

„Așa cum am spus mereu: avem nevoie de un spital de copii în acestă parte a Capitalei (sud-est – n.r.). În ultimii 30 de ani, nu s-a mai construit nimic în România, de aceea acest spital este o mândrie pentru noi. Va fi al doilea spital de urgență pentru copii din București, după Spitalul ‘Grigore Alexandrescu’, situat în drum strategic, pentru regiunea de sud și de est. În plus, în spital se va desfășura și chirurgie de înaltă tehnicitate, cum ar fi operații pe cord, operații pe creier…”, spus Sorin Oprescu.

Odată cu ridicarea noii clădiri, numărul paturilor de la „Gomoiu” va crește de la 159 la 278, iar spitalul va fi extins până la 19.260 de metri pătrați – suprafața construită. Va crește, de asemenea, numărul sălilor de operație, de la două, care acum deservesc doar specialitatea ORL, la 10. Astfel, vor exista în unitate câte două săli de operații pentru ORL, Chirurgie și Ortopedie și alte patru destinate secției Cardiologie. Spitalul va avea, de asemenea, o secție de chirurgie cardiovasculară, cardiologie intervențională și cardiologie pediatrică, a precizat primarul general.

În unitatea sanitară vor fi amenajate și spații de joacă pentru copii, la fiecare etaj, dar și încăperi pentru părinți sau alți aparținători ai pacienților.

Spitalul va avea un spațiu verde de 3.400 de metri pătrați și o parcare cu 119 locuri, dintre care cinci pentru ambulanțe.

Clădirea veche a Spitalului „Victor Gomoiu”, care are valoare arhitecturală, va fi consolidată și restaurată, urmând să fie legată de corpul nou printr-o pasarelă de sticlă, mai spun reprezentanții municipalității. Vechiul corp va deveni un centru de formare profesională pentru studenți, rezidenți și specialiști, urmând să găzduiască săli de curs, de conferințe, biblioteci, laboratoare etc.

La Spitalul Foișor din sectorul 2, lucrările sunt mult mai avansate, fiind deja terminat un corp de clădire cu patru etaje, spre strada Pop de Băsești. Potrivit managerului unității sanitare, dr. Cristian Stoica, noua clădire va fi dată în folosință cel mai târziu în în februarie 2014.

„Proiectul vizează extinderea actualului Spital Foișor, prin dublarea capacității de funcționare, a numărului de paturi, a clinicilor medicale, a secției de anestezie și terapie intensivă. La acestea se vor adăuga laboratoare centrale de investigații și tratament, secțiea de terapie recuperatorie, departamentul de imagistică și cel de urgențe. Echiparea tehnico-administrativă a spitalului vine și o completează pe cea a spitalului vechi, mult restrânsă și deficitară. Lucrările la acest spital au început în martie 2013 și se vor finaliza spre sfârșitul lui 2015 sau începutul lui 2016”, a mai spus Oprescu.

Potrivit primarului general, Foișor este o unitate de referință în medicina românească de profil, cu un puternic nucleu de cercetare și telemedicină și unde sunt folosite tehnici neconvenționale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul prinț Andrew, fratele regelui Charles, reținut în Marea Britanie. BBC: Este suspectat de abuz în funcție publică
Digi24
Alertă în Marea Britanie. Cum acționează bandele de infractori din România și Albania care au terorizat cartierele rezidențiale
Cancan.ro
Cătălin Măruță a dat lovitura, după plecarea de la Pro TV! S-a întâmplat în doar 60 de minute
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Miza de la Washington. Poate participarea lui Nicușor Dan la Consiliul Păcii să spele imaginea democrației române după anularea alegerilor?
Mediafax
Două mari mituri despre Brâncuși, făcute praf chiar de ziua Maestrului
Click
Nativii din aceste 3 zodii se vor confrunta cu obstacole dificile în acest weekend. Primesc un ajutor nesperat și reușesc să iasă cu bine din aceste încercări
Digi24
Un ucrainean a crezut că a descoperit blindate ascunse de ruși în spatele liniei frontului. Ce era, de fapt, în depozi
Cancan.ro
Cum își scuză gestul Emil Mortu, românul care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Ce i-a putut spune judecătoarei care se ocupă de cazul lui
Ce se întâmplă doctore
Fetiţa din poză a ajuns una dintre cele mai influente femei din România. Azi, toată lumea îi ştie numele. O recunoşti?
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
Michael Schumacher și cele 5 citate care i-au definit cariera de 7 titluri în Formula 1
Descopera.ro
Mormântul pierdut al Cleopatrei, posibil găsit?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA merge la psiholog: – Săptămâna viitoare vom lucra cu inconștientul
Descopera.ro
Cum te-ar putea ajuta săruturile să te îndrăgostești? Iată ce propune un microbiolog!