Prima pagină » Știri externe » Iulia Timoșenko, despre acordul între Moscova și Kiev: „Cu Rusia vom pierde tot ceea ce avem”

Iulia Timoșenko, despre acordul între Moscova și Kiev: „Cu Rusia vom pierde tot ceea ce avem”

Iulia Timoșenko, despre acordul între Moscova și Kiev:
Un acord între Ucraina și Rusia poate însemna "începutul sfârșitului" pentru independența țării, a apreciat opozanta încarcerată, Iulia Timoșenko, într-un interviu publicat miercuri pe site-ul partidului său, relatează AFP.

Un acord între Ucraina și Rusia poate însemna „începutul sfârșitului” pentru independența țării, a apreciat opozanta încarcerată, Iulia Timoșenko, într-un interviu publicat miercuri pe site-ul partidului său, relatează AFP.

La sfârșitul săptămânii trecute, înaintea vizitei de marți la Moscova a președintelui ucrainean Viktor Ianukovici, Iulia Timoșenko a oferit un interviu pentru publicația germană Stern în care a atenționat în privința unui acord între Ucraina și Rusia.

„Acesta poate fi începutul sfârșitului independenței Ucrainei. Cu Rusia vom pierde tot ceea ce avem”, a declarat premierul.

„Ianukovici speră că își va păstra puterea cu ajutorul cadourilor politice al Rusiei. Dacă le acceptă, Ucraina se va afla din nou în plasa Rusiei, care va solicita supunerea în schimbul ajutorului economic”, a declarat Timoșenko în acest interviu publicat miercuri de serviciul de presă al partidului de opoziție Batkivșcina.

Timoșenko a îndemnat din nou Uniunea Europeană să adopte sancțiuni împotriva regimului președintelui ucrainean.

„Europa trebuie să facă o alegere între aspirațiile europene ale poporului ucrainean și bunăstarea unui dictator corupt”, a declarat ea.

Iulia Timoșenko a fost încarcerată în august 2011 și ispășește o pedeapsă de șapte ani de închisoare pentru abuz de putere.

Procesul său a fost denunțat de opoziție, care îl consideră o răzbunare politică a lui Ianukovici împotriva contracandidatei sale la alegerile prezidențiale din 2010.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Infotrafic: Se circulă fără probleme, în condiții de ploaie
Digi24
„Trebuie să redeschidem Strâmtoarea Trump”. După Golful Mexic, liderul de la Casa Albă a botezat și Strâmtoarea Ormuz
Cancan.ro
Afaceristul din România, acuzat că și-a părăsit familia pentru amantă! Divorțul anului scoate la iveală secrete tulburătoare!
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Cel mai sănătos mic dejun: alimentul pe care medicii îl recomandă în fiecare dimineață
Mediafax
Apariție surpriză în timp ce Trump și Modi discutau la telefon. Cine a intervenit în timpul convorbirii
Click
Lovitură dureroasă pentru Denise Rifai! Dezvăluiri neașteptate după despărțirea de Dan Alexa
Digi24
Metoda ingenioasă prin care sute de litri de motorină erau furați săptămânal de pe un șantier de modernizare a căii ferate
Cancan.ro
BREAKING | A murit celebrul actor din telenovela Clona😢
Ce se întâmplă doctore
Alt divorț neașteptat în showbiz! Vedeta care s-a despărțit în mare secret! Au împreună doi copii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Șoferii trebuie să prezinte, de acum, un nou document pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului
Descopera.ro
Care țară are cel mai mult petrol din lume?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
România a cheltuit mai mult pentru apărare decât Franța, Italia sau Spania, arată un raport NATO