Prima pagină » Magazin » Vedetă Top Gear, umor britanic după ce „hoardele” de români nu au mai apărut în UK

Vedetă Top Gear, umor britanic după ce „hoardele” de români nu au mai apărut în UK

După ce aproape un an de zile românii și bulgarii au fost defăimați și discriminați în presa britanică, marele moment de 1 ianuarie 2014, când tabloidele din Regat preconizau că "hoardele" de est-europeni vor invada Marea Britanie, a trecut fără ca previziunile să devină realitate. Nu a fost nicio invazie, motiv pentru care glumele britanicilor s-au reprofilat.

După ce aproape un an de zile românii și bulgarii au fost defăimați și discriminați în presa britanică, marele moment de 1 ianuarie 2014, când tabloidele din Regat preconizau că „hoardele” de est-europeni vor invada Marea Britanie, a trecut fără ca previziunile să devină realitate. Nu a fost nicio invazie, motiv pentru care glumele britanicilor s-au reprofilat.

„Avertizare de trafic: străzile Londrei sunt foarte aglomerate azi. Sigur sunt românii care pleacă de la aeroport. Mi-am verificat cu grijă casa de bulgari și n-am găsit nici măcar unul. Nu mă așteptam la asta”, a scris pe Twitter James May, de la Top Gear.

Comicul britanic Adil Ray a intrat și el în joc și a postat o glumă tot pe acest subiect. „Am rămas fără lapte. Cred că a venit noaptea un român și mi l-a băut”, a scris el.

Mai mult, chiar și personalități ale României au ajuns să fie luate în derâdere. Un politician laburist a postat în Daily Telegraph o serie de tweet-uri ironice la adresa Nadiei Comăneci, Ilie Năstase și Gheorghe Hagi.

„Situația a scăpat de sub control. Nadia Comăneci tocmai mi-a livrat lapte la ușă. Ilie Năstase îmi spală mașina. Gheorghe Hagi vinde ziare la colț!”, a scris Dan Hodges.

Recomandarea video

Mediafax
Cu cât se va ieftini energia electrică în 2026? Explicația ministrului Bogdan Ivan
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
România, aproape invizibilă la München: „Mi-e teamă că la noi nu se înțelege cât de mare este schimbarea de atitudine a Germaniei”
Mediafax
Vor continua să crească prețurile apartamentelor în timp ce vânzările acestora scad? Ce spune un CEO cu 20 de ani de experiență în imobiliare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Cometa 3I/ATLAS, observată în timp ce împrăștie cu apă prin Sistemul Solar