Prima pagină » Magazin » Oameni care trăiesc în cuști în Hong Kong. FOTO

Oameni care trăiesc în cuști în Hong Kong. FOTO

Hong Kong este unul din „tigrii asiatici", cu o economie înfloritoare și un nivel de trai, per ansamblu, ridicat. Însă nu toată lumea din regiunea administrativă specială chineză o duce bine. Sărăcia este un fenomen comun la periferiile orașului în care trăesc peste 7 milioane de persoane.

Hong Kong este unul din „tigrii asiatici”, cu o economie înfloritoare și un nivel de trai, per ansamblu, ridicat. Însă nu toată lumea din regiunea administrativă specială chineză o duce bine. Sărăcia este un fenomen comun la periferiile orașului în care trăiesc peste 7 milioane de persoane.

Viralnova a publicat o serie de fotografii cu oameni care trăesc în cuști. Imaginile tulburătoare au fost realizate de fotograful Brian Cassey.

Potrivit sursei citate, oamenii sunt nevoiți să trăiască astfel din cauză că nu-și pot permite să plătească o chirie într-o casă mai decentă. Și totuși, chiar și pentru a locui în aceste cuști, trebuie să achite aproximativ 200 de dolari pe lună.

Uneori, într-o cameră pot fi înghesuite chiar și 20 de cuști. Ocupanții acestora au baie comună, folosind aceeași toaletă și aceeași cadă.

Cele mai multe dintre aceste apartamente nu au bucătărie, așa că oamenii cheltuiesc foarte mult pe hrana preparată pe care o cumpără din oraș, mai scrie sursa citată.

Pentru „câinii de cușcă” – așa cum sunt porecliți – nu există alternativa unei vieți mai bune. Fie trăiesc așa, fie pe stradă.

Recomandarea video

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
De ce poți simți singurătate chiar și atunci când ai prieteni și cum poți restabili legăturile?