Prima pagină » Știri » O femeie angajată la Salubritate Craiova a găsit un portofel cu acte și bani. Pentru a treia oară, a luat aceeași decizie

O femeie angajată la Salubritate Craiova a găsit un portofel cu acte și bani. Pentru a treia oară, a luat aceeași decizie

O femeie angajată la Salubritate Craiova a găsit un portofel cu acte și bani. Pentru a treia oară, a luat aceeași decizie
O femeie de 27 de ani, angajată a societății craiovene de salubritate, a găsit un portofel cu acte, două carduri și bani, în timp ce strângea mai multe hârtii de pe jos, și l-a dus la Poliție, după ce, cu trei ani în urmă, a procedat la fel cu alți bani găsiți în același mod.

Brândușa Oiță, în vârstă de 27 de ani, din Craiova, angajată a S.C. Salubritate S.A. Craiova, a găsit pe jos, în timp ce strângea hârtiile, un portofel în care erau mai multe acte, două carduri și suma de 517 lei, femeia ducând imediat la Poliție toate bunurile găsite, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Femeia a mai găsit și în trecut bunuri personale pierdute și a procedat la fel, ducându-le la Poliție.

„Asta este a treia oară când găsesc. Acum trei ani, am mai găsit un portofel și un telefon, iar acum am găsit un portofel când adunam hârtiile și am venit la Secția 5 să predau portofelul”, a declarat Brândușa Oiță.

Alin Apostol, purtătorul de cuvânt al IPJ Dolj, a declarat că femeia le-a spus polițiștilor că a găsit portofelul în zona unui bloc de pe strada George Enescu, din Craiova, în timp ce își desfășura activitățile de serviciu.

„În baza documentelor, imediat, polițiștii au identificat persoana care le pierduse, o femeie de 27 de ani, din Craiova, care a fost invitată la sediul Secției 5 Poliție, unde i-au fost restituite bunurile pierdute”, a mai declarat Alin Apostol.

„Am pierdut portofelul, iar doamna care l-a găsit l-a adus la Poliție. Este un caz rar, aproape unicat să îți găsești portofelul să mai găsești și cinci milioane (n.r. – lei vechi) în el. Vreau să îi mulțumesc mult doamnei și să îi spun că este un exemplu pentru toată lumea ce a făcut dânsa, pentru că în situația dânsei nimeni nu cred că ar fi făcut asta”, a declarat Larisa Săndulescu, femeia căreia îi aparține portofelul.

Potrivit polițiștilor, este a treia oară când Brândușa Oiță a găsit pe stradă un portofel, de fiecare dată ducând bunurile la Poliție. Craioveanca a fost abandonată de mică și a crescut într-un centru de plasament. Femeia care și-a pierdut portofelul a promis că o va recompensa pe Brândușa Oiță pentru gestul făcut, polițiștii mulțumindu-i și ei angajatei de la salubritate pentru același lucru.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump vrea un arc de triumf la Washington, de aproape trei ori mai înalt decât cel din București
Digi24
Kremlinul admite că Orban va pierde alegerile din Ungaria: „Chiar și cu sprijinul nostru, nu au reușit nimic”. Pe cine va da vina Rusia
Cancan.ro
România, lovită de frig chiar înainte de Paște. Brumă și ninsori în noaptea de Înviere
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa Diletta Leotta, discuție inedită cu Cristi Chivu: „Îți vom da numerele de telefon”
Adevarul
Cea mai nutritivă carne din lume este mai sănătoasă decât multe fructe și legume. Este la îndemâna oricui
Mediafax
Adio unei practici foarte des întâlnite în hoteluri: Uniunea Europeană elimină acest element din camerele de hotel
Click
Cine este tânărul din Constanța care a fost admis la Harvard, cu o bursă de peste 1.300.000 de dolari: „Un copil extraordinar”
Digi24
„Ghost Murmur”: cât de real este instrumentul CIA care a urmărit bătăile inimii aviatorului american dispărut în Iran
Cancan.ro
BBC Weather îi contrazice pe meteorologii Accuweather: Cum va fi vremea de Paște în București, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Îți amintești de Laura Teodoru, știrista de la Digi? S-a retras de la tv și duce o viață luxoasă. Cum arată acum, la 10 de ani de când a dispărut din viața publică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Restricții în trafic de Paște. Unde se circulă cel mai greu?
Descopera.ro
Cât de des ar trebui spălați blugii? Mulți greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Cum riscă o țară vecină cu România să piardă 1,5 miliarde de euro de la Uniunea Europeană?