Prima pagină » Știri externe » Rusia consideră „inacceptabile” amenințările Statelor Unite cu noi sancțiuni

Rusia consideră „inacceptabile” amenințările Statelor Unite cu noi sancțiuni

Rusia consideră
Rusia nu poate fi singura parte responsabilă de aplicarea acordului privind stabilizarea situației din Ucraina, consideră Președinția rusă, considerând "inacceptabile" amenințările Statelor Unite cu noi sancțiuni, relatează AFP.

„Colegii noștri occidentali se străduiesc să atribuie responsabilitatea mai degrabă de partea noastră. Dar subliniem: este vorba de o responsabilitate colectivă”, a declarat Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, la postul Rossia 1.

„Cât despre sancțiunile americane, această atitudine este absolut inacceptabilă”, a continuat oficialul rus.

Reprezentanții Ucrainei, Rusiei, UE și Statelor Unite au ajuns, joi, la un acord pentru detensionarea situației din Ucraina. Acordul prevede reforme constituționale și dezarmarea milițiile proruse din estul Ucrainei.

Statele Unite au cerut aplicarea imediată a acordului de la Geneva, îndemnând Rusia să se asigure că milițiile proruse din Ucraina depun armele și părăsesc instituțiile ocupate și avertizând Moscova cu noi sancțiuni dacă aceste propuneri nu se vor concretiza. „Am stabilit luarea unor măsuri pentru detensionarea situației, prin inițierea unui dialog național”, a declarat secretarul de Stat american, John Kerry.

Kerry a precizat că Administrația proeuropeană de la Kiev menține oferta de amnistiere a membrilor grupurilor proruse care părăsesc instituțiile pe care le ocupă în estul Ucrainei. „Am stabilit principii, angajamente, cuvinte pe hârtie. Dar așteptăm acțiuni”, a spus Kerry, precizând că vor fi trimiși observatori internaționali pentru a verifica dacă milițiile proruse din estul Ucrainei vor depune armele. „Dacă măsurile stabilite nu vor fi aplicate, nu vom avea altă opțiune decât impunerea unor costuri suplimentare Rusiei”, a avertizat Kerry.
Guvernul proeuropean de la Kiev a promis vineri o amplă descentralizare și un „statut special” pentru limba rusă, în scopul detensionării situației din estul Ucrainei. Misiunea de supraveghere a Organizației pentru Securitate și Cooperare în Europa va ajuta autoritățile ucrainene să aplice acordul de la Geneva.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Povestea tânărului care, la 21 de ani, a câștigat la loto 28 de milioane de dolari. Decizia care l-a ajutat să nu ajungă la faliment
Cancan.ro
'Gardianul secretelor' din Apărarea Rusiei a murit subit de Crăciun! A fost cea mai discretă figură din anturajul lui Vladimir Putin
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Putin va băga mâna în buzunarele contribuabililor ruşi pentru a-şi finanţa războiul din Ucraina. Măsuri economice dure
Cancan.ro
Alex Bodi pune tunurile pe Ramona Olaru după ce a spus că fuge de săraci: 'Trecutul ei nu e prea wow'
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
De ce ne simțim mai bine atunci când înjurăm?