Prima pagină » Știri externe » Noi arestări în cazul feribotului scufundat în Coreea de Sud. Ultimul bilanț: 64 de morți și 240 de dispăruți

Noi arestări în cazul feribotului scufundat în Coreea de Sud. Ultimul bilanț: 64 de morți și 240 de dispăruți

Noi arestări în cazul feribotului scufundat în Coreea de Sud. Ultimul bilanț: 64 de morți și 240 de dispăruți
Anchetatorii au arestat, luni, patru membri ai echipajului feribotului care s-a scufundat săptămâna trecută în largul Coreei de Sud, cu sute de persoane la bord, probabil decedate, a anunțat agenția de presă sud-coreeană, citată de AFP.

Trei ofițeri și un mecanic ai feribotului Sewol au fost reținuți și plasați în arest preventiv, a precizat agenția Yonhap.

Sâmbătă a fost arestat căpitanul Lee Joon-Seok și alți doi membri ai echipajului, între care ofițerul subaltern și fără mare experiență, care se afla la timonă în momentul accidentului.

Ei trebuie să răspundă în fața acuzațiilor de neglijență și pentru carențele în materie de securitate a pasagerilor, prin încălcarea codului maritim.

Cele patru persoane arestate luni ar putea fi urmărite pentru aceleași capete de acuzare, potrivit declarațiilor justiției pentru Yonhap.

Sewol, un feribot cu patru punți, s-a scufundat miercuri dimineața în largul coastei de sud a Coreei de Sud, cu 476 de persoane la bord, dintre care 352 de liceeni aflați într-o excursie școlară. Ultimul bilanț anunța 64 de morți și 238 de dispăruți.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
EXCLUSIV Ce spune ambasadorul INDIEI despre ROMÂNIA
Digi24
„Este un tăntălău ajuns în locuri greșite”. Senator USR, atac dur la adresa lui Nicușor Dan
Cancan.ro
O nouă boală se răspândește în Europa, de la animale la om. Zeci de cazuri au fost confirmate
Prosport.ro
FOTO. Au interzis-o în avion când au văzut-o: „Ești dezbrăcată!”. Ce a făcut femeia în aeroport
Adevarul
„Ei ne asigură spatele în Marea Neagră, noi îi susținem diplomatic”. Aliatul care ne poate ajuta mai mult ca oricine
Mediafax
Haos pe aeroporturile europene din cauza noului sistem de intrare/ieșire. Întârzieri de până la 5h
Click
Loredana Groza, răvășitoare în Monaco. Artista și-a surprins fanii cu imagini spectaculoase în costum de baie
Digi24
Australia investighează originea unor sfere misterioase aduse de valuri pe plajă
Cancan.ro
După 39 de ani în care a muncit ca șofer, un român a depus cerere de pensionare. Ce pensie a primit, după 4 decenii de muncă
Ce se întâmplă doctore
Sora malefică a lui Sue Ellen din „Dallas” a ajuns la 66 de ani. Cum arată azi actrița Mary Crosby
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Top 10 cele mai vândute SUV-uri noi în iunie 2026 în România. Ce modele preferă românii?
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion: – Maria își ține picioarele depărtate!
Descopera.ro
Dacă unii dintre primii conducători ai lumii au fost, de fapt, femei?