Prima pagină » Știri externe » Opt morți în Rusia, într-un incendiu care a distrus un centru de dezintoxicare pentru dependenți de droguri și alcoolici

Opt morți în Rusia, într-un incendiu care a distrus un centru de dezintoxicare pentru dependenți de droguri și alcoolici

Opt persoane au murit duminică într-un incendiu care a distrus un centru de dezintoxicare pentru persoane dependente de droguri și alcoolici în Altai, în centrul Rusiei, au anunțat anchetatorii, relatează AFP.

Cadavrele celor opt pacienți au fost găsite în ruinele Centrului de îngrijire „Șistî List”, după ce pompierii au controlat incendiul, o nouă dramă care afectează instituțiile de îngrijire din Rusia.

Alte șase persoane de la acest centru din orașul Ozero Krasilovo au fost rănite, a anunțat Andrei Pozdniakov, un purtător de cuvânt al filialei regionale a Ministerului pentru Situații de Urgență.

Incendiul a distrus complet clădirile centrului, a precizat el.

„Doar zidurile au rămas în picioare”, a declarat pentru AFP Pozdniakov, precizând că celelate persoane internate în centru au fost transferate într-o școală vecină.

Anchetatorii căutau să stabilească cauzele incendiului care, în opinia ministerului, ar fi putut să fie provocat din neglijență.

Numeroase persoane mor anual în incendii, în Rusia, o țară cu infrastructuri din perioada sovietică și în care măsurile de securitate sunt neglijate. Instituțiile medicale sunt deosebit de vulnerabile.

În aprilie, 38 de persoane – majoritatea cu handicapuri mentale – au murit într-un incendiu, într-un spital din regiunea capitalei, Moscova.

În septembrie, 37 de pacienți au murit într-un incendiu, într-un spital de psihiatrie din sud-vestul Rusiei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alexei Navalnîi a fost otrăvit. Acuzații grave aduse Rusiei de cinci state europene
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Stubb: Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Neuroștiință și comportament social: De ce unii oameni par că nu simt niciodată jenă?