Prima pagină » Știri politice » Corlățean speră la o bază militară NATO permanentă în România

Corlățean speră la o bază militară NATO permanentă în România

Corlățean speră la o bază militară NATO permanentă în România
Suntem interesați în a avea o prezență militară a SUA mai substanțială în România.

„Suntem interesați în a avea o prezență militară a SUA mai substanțială în România. Suntem prima țară în care va fi amplasat sistemul de apărare antirachetă. În 2015, sistemul va fi operațional (în România). Suntem interesați în a avea o prezență economică, militară și politică puternică a Statelor Unite în România”, a precizat șeful diplomației, într-un interviu acordat Washington Post, cu ocazia vizitei în SUA.

Întrebat dacă acest mesaj a fost „bine primit” la Washington, ministrul de Externe a declarat că România reprezintă flancul estic al NATO și are nevoie de sprijin, întrucât „amenințarea rusească este o realitate”. „Așteptările noastre sunt pentru o prezență militară americană mai substanțială în România și, poate, pentru o bază militară permanentă a NATO”, a subliniat șeful diplomației.

Totodată, Titus Corlățean a spus că Bucureștiul s-a numărat printre acei aliați care au pledat „pentru o prezență militară mai puternică și mai rapidă a aliaților în flancul estic pentru a consolida încrederea României, Poloniei și țărilor baltice în securitatea colectivă, care este garantată de Alianță”.

Ministrul de Externe a declarat că încrederea opiniei publice este „consolidată” de acțiuni precum zborurile de supraveghere AWACS, de recentele exerciții militare la care au participat și avioane americane F-16, de anunțul Canadei privind trimiterea a șase avioane de luptă F-18 Hornet în România sau de exercițiile militare din Marea Neagră la care iau parte nave militare americane și franceze.

„Asta consolidează încrederea opiniei publice. Este extrem de important că avem o prezență americană solidă în țările noastre, inclusiv în România”, a punctat ministrul de Externe.

Întrebat dacă este îngrijorat pentru România, Corlățean a spus că nu, dar este îngrijorat pentru Ucraina, R. Moldova și Georgia.

Cătălina Mihai, [email protected]

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Pilot american de F-16, premiat pentru manevre excepționale împotriva rebelilor Houthi. Cum a supraviețuit unui baraj de ra
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un ritual funerar necunoscut, dezvăluit de o movilă veche de 4.000 de ani, i-a uimit pe arheologi