Prima pagină » Economic » Salarii de până la 1.350 de euro în provincie

Salarii de până la 1.350 de euro în provincie

Salarii de până la 1.350 de euro în provincie
Salariile inginerilor agronomi în provincie se apropie de pragul de 1.000 de euro/lună.

Sistemul de învățământ românesc nu a reușit să țină pasul cu ritmul de creștere din ultimii ani al sectorului agricol, astfel că în prezent cererea și oferta se întâlnesc cu greu. Angajatorii caută aproape „cu disperare” ingineri agronomi, experți în fonduri europene sau reprezentanți de vânzări, poziții pentru care sunt dispuși să ofere salarii cuprinse între 550 și 1.350 de euro net pe lună, potrivit Ziarului Financiar.

Candidații potriviți întârzie să apară fie pentru că nu au avut timp să se formeze, fie pentru că există puțini absolvenți de facultăți de profil care să aibă și competențe de vânzări sau de management.

„Intrarea României în UE a dus la creșterea investițiilor străine în agricultură, astfel că asistăm la o revenire spectaculoasă a sectorului. Cerința de ingineri agronomi implicați în zona de producție este foarte mare, în special în zone precum Bărăgan, Dobrogea și Moldova. În plus, există o nevoie acută de experți în fonduri europene pentru agricultură, care să sprijine producătorii locali și naționali în achiziționarea de utilaje sau tehnologii agricole”, explică Andrei Cornea, consultant recrutare în cadrul ManpowerGroup, al treilea jucător de pe piața locală de recrutare și muncă temporară.

Mai multe detalii citește pe Ziarul Financiar 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Euractiv: Nicușor Dan „Eroul de ieri al UE este azi un zero în stil MAGA”
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Amendă de 100.000 de lei pentru românii care fac asta în propria curte. Mulți proprietari nu știu regula
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
„Din doi săraci nu faci unul bogat”. Primăriile de la sat, în situații imposibile după „eficientizare”
Mediafax
Cel mai slab rezultat din istorie pentru titlurile de stat
Click
Cu ce sumă amețitoare se vinde fostul local al actorului Florin Călinescu: „Aici găseai cei mai buni papanași din București”. De ce a renunțat la afacere
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
BOMBĂ! Cabral Ibacka, relație secretă cu un model Playboy cu origini africane
Ce se întâmplă doctore
Camelia Pătrășcanu nominalizează zodia care se va îmbogăți până pe data de 1 iunie 2026
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Mamele ar putea deține secretul longevității umane, indică un nou studiu