Prima pagină » Sport » „Nici nu știu cum am reușit”. Ce spune Maria Șarapova despre Simona Halep, cu care nu a mai jucat din 2012

„Nici nu știu cum am reușit”. Ce spune Maria Șarapova despre Simona Halep, cu care nu a mai jucat din 2012

Șarapova: Am mai jucat cu Simona de două ori, dar acum ea este la un alt nivel

„Ce săptămână! Anul trecut am pierdut finala și îmi doream foarte mult ca în acest an să reușesc mai mult. A fost o săptămână fantastică. Am mai jucat cu Simona de două ori, dar acum ea este cu adevărat la un alt nivel. Nu știu cum am reușit. În primul set nu i-am pus probleme, acesta este tenisul pe care îl poate juca ea. Știam că trebuie să joc diferit după primul set pentru a câștiga meciul. Pentru mine toate turneele sunt importante. Anul trecut am fost aproape, iar astăzi nu am avut un prim set bun, dar știam că nu este totul terminat”, a spus Șarapova.

Jucătoarea Simona Halep, locul 5 WTA și cap de serie numărul 4, a fost învinsă, duminică, cu scorul de 1-6, 6-2, 6-3, de sportiva rusă Maria Șarapova, locul 9 WTA și cap de serie numărul 8, în finala turneului de categorie Premier Mandatory de la Madrid.

Românca va primi un premiu de 342.600 de euro și 650 de puncte WTA pentru evoluția ei la turneul organziat de Ion Țiriac, în timp ce Șarapova va încasa un cec în valoare de 698.720 de euro și va obține o mie de puncte WTA.

Simona Halep și Șarapova s-au mai întâlnit până în prezent de două ori, în 2012, la Indian Wells și Beijing, în ambele meciuri impunându-se sportiva din Rusia, în două seturi. Rusoiaca a pierdut doar de trei ori în 50 de partide disputate pe zgură de la semifinalele French Open din 2011, de fiecare dată în fața americancei Serena Williams.

Halep a jucat, duminică, pentru prima dată o finală de turneu Premier Mandatory, cea mai importantă categorie după Grand Slam și după Turneul Campioanelor. Ea a mai jucat anterior în semifinalele unui turneu Premier Mandatory, la Indian Wells, în luna martie, meci pierdut în fața sportivei poloneze Agnieszka Radwanska.

Recomandarea video

Mediafax
Nu știi ce să scrii de Paște? 19 mesaje pentru familie, prieteni și nu numai
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
Câți lei a plătit Alex din București pentru un singur ardei, în Auchan Vitan: „Eu m-am blocat un pic, recunosc”
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Insula ascunsă din Grecia care cucerește turiștii cu peisaje de vis și mâncare ieftină
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Turistă mexicană, șocată de cum arată WC-urile trenurilor din România. Cum a reacționat când a deschis ușa
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Criză în apărare: dronele israeliene de 400 mil. euro nu mai ajung, Miruță vrea rezilierea
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Astronomii ar fi înțeles de ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat