Prima pagină » Știri externe » Atac armat terorist în Afganistan: un GENERAL american a fost ucis și alți 15 militari răniți

Atac armat terorist în Afganistan: un GENERAL american a fost ucis și alți 15 militari răniți

Atac armat terorist în Afganistan: un GENERAL american a fost ucis și alți 15 militari răniți
Un militar american a fost ucis și alți 15 răniți, după ce un ofițer afgan a deschis focul marți asupra militarilor NATO la o academie militară din apropiere de Kabul, a anunțat un oficial american, citat de AFP.

UPDATE Un general american a fost ucis la Kabul, confirmă Pentagonul

Pentagonul a confirmat moartea unui general american în atacul comis de un militar afgan în apropiere de Kabul, relatează AFP.
Este vorba de primul general american ucis în operațiunile din Afganistan, inițiate în anul 2001.
Autorul atacului, un militar afgan, a fost ucis în schimbul de focuri, a declarat John Kirby, purtătorul de cuvânt al Pentagonului.

„Putem confirma că un american a fost ucis și alți 15 au fost răniți”, a declarat acest oficial, care a dorit să-și păstreze anonimatul.

Potrivit New York Times, militarul ucis este un general.

Oficialul a precizat că unii dintre militarii răniți sunt în stare gravă, deoarece atacatorul se afla în imediata apropiere a victimelor atunci când a deschis focul.

Bilanțul total al acestui atac nu a fost precizat, dar autoritățile germane au informat că un general german se află în rândul răniților.

Autoritățile afgane de la Kabul au anunțat la rândul lor că trei militari afgani au fost răniți.

Atacul a avut loc în incinta Afghan National Army Officers Academy (ANAOA), care instruiește ofițerii armatei afgane cu sprijinul consilierilor din forța NATO originari din Marea Britanie, Australia, Noua Zeelandă, Norvegia și Danemarca.

Armata britanică i-a ajutat pe afgani să înființeze această academie după modelul academiei militare Sandhurst, din Marea Britanie.

„O anchetă este în curs, dar se pare că un ofițer al armatei afgane a deschis focul. Trei dintre soldații noștri au fost răniți și există de asemenea victime de partea NATO”, a declarat anterior generalul Mohammed Afzal Aman, șeful operațiunilor din cadrul Ministerului afgan al Apărării.

„Putem confirma că un incident în care au fost implicate forțe afgane și ale NATO s-a produs la Camp Qargha”, situată la sud de capitala afgană, a confirmat într-un comunicat Forța Internațională a NATO în Afganistan (ISAF).

„Tabăra, cunoscută ca Academia militară din Kabul, este gestionată de forțele afgane”, a precizat ISAF.

Ministerul britanic al Apărării a informat la scurt timp după atac că anchetează acest incident.

Purtătorul de cuvânt al Ministerului afgan al Apărării, Mohammad Zahir Azimi, a precizat pe Twitter că un „terorist purtând uniformă afgană a deschis focul asupra unor ofițeri ai armatei afgane și a colegilor lor străini, rănind mai multe persoane”.

„Ministerul Apărării condamnă ferm acest atac. Agresorul a fost ucis de armata afgană”, a adăugat acesta.

Mai multe atacuri mortale comise de soldați sau polițiști afgani împotriva militarilor NATO, care îi instruiesc de la înlăturarea regimului taliban la sfârșitul lui 2001, au avut loc în ultimii ani. Acestea au fost mai rare în ultimele luni.

Aceste incidente alimentează neîncrederea între forțele afgane și ISAF și au determinat forța NATO să mobilizeze soldați suplimentari pentru a preveni aceste atacuri în cursul operațiunilor comune.

ISAF, compusă în majoritate din soldați americani, trebuie să se retragă din Afganistan la sfârșitul anului. După acest termen, numai o forță de circa 10.000 de soldați americani va putea rămâne în țară pentru a susține Guvernul afgan, amenințat de rebeliunea talibanilor, dacă autoritățile de la Kabul vor semna un acord de securitate cu Washingtonul.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Nu mai este o PRIORITATE”. Președintele unei țări din NATO schimbă direcția privind aderarea la UE
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Lovitura pentru Dominic Fritz, problemă majoră pentru USR. Cum va afecta decizia CCR schimbarea conducerii partidului: „Poate fi chiar o oportunitate”
Mediafax
Imagini ca în FILME! Un comandant ucrainean EVACUEAZĂ singur doi militari răniți pe linia frontului
Click
Situație neașteptată pentru o familie de români aflată în vacanță în Grecia. „Stăm cu mașina în casă”
Digi24
Primele informații în cazul morții lui Hayden Panettiere. Ce spun polițiștii despre anchetă și cine a sunat la urgențe
Cancan.ro
Cei 3 pești aparent sănătoși, care însă ne distrug creierul. Vlad Ciurea trage un semnal de ALARMĂ
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice și-a făcut Andreea Popescu după divorțul de Rareș Cojoc! „Mi-a căzut părul enorm”. Fanii nu o mai recunosc!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată Ferrari CZ26, cel mai nou model UNICAT realizat de italieni?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Împăratul Franz Joseph, ultimul mare principe al Transilvaniei