Prima pagină » Știri » Cei doi soți răniți în explozia de la ștrandul cu apă termală din Satu Mare au murit

Cei doi soți răniți în explozia de la ștrandul cu apă termală din Satu Mare au murit

Cei doi soți răniți în explozia de la ștrandul cu apă termală din Satu Mare au murit
Cei doi soți erau internați din 2 septembrie la spitalul din Capitală.

Purtătorul de cuvânt al Spitalului Clinic de Chirurgie Plastică, Reparatorie și Arsuri din București, dr. Adrian Stănculea, a declarat duminică, pentru MEDIAFAX, că bărbatul a decedat în noaptea de joi spre vineri, iar sâmbătă a murit și soția acestuia.

Cei doi soți erau internați din 2 septembrie la spitalul din Capitală, femeia având arsuri pe 85 la sută din corp, iar bărbatul pe 65 la sută, în urma exploziei unei conducte de apă termală la ștrandul din comuna Acâș, județul Satu Mare.

În explozie a fost rănit grav și fiul acestora, în vârstă de șase ani. Copilul este internat la Spitalul „Grigore Alexandrescu” din Capitală, acesta având arsuri pe 60 la sută din suprafața corpului.

Purtătorul de cuvânt al Spitalului „Grigore Alexandrescu”, Raluca Călin, a declarat pentru MEDIAFAX că băiatul este în stare stabilă, dar fragilă, întrucât în afara arsurilor, are și o suferință cardiacă congenitală.

Explozia s-a produs în 1 septembrie, la o conductă de apă termală de la ștrandul din Acâș. Cei doi soți și copilul lor, care se aflau într-o încăpere unde făceau balneoterapie, au fost duși imediat după explozie la Spitalul Județean Satu Mare, de unde au fost preluați, în noaptea de 1 spre 2 septembrie, de un avion militar și duși la spitale din București.

Polițiștii din Satu Mare fac o anchetă în acest caz, din primele informații rezultând că a explodat o conductă de apă termală situată într-o încăpere destinată băilor la vană.

O angajată a ștrandului declara că bărbatul ar fi fumat în încăperea în care se afla cu familia sa, deși i s-a atras atenția, ca tuturor turiștilor, să nu facă acest lucru.

Ștrandul termal din Acâș este proprietate privată și aparține unor oameni de afaceri din Baia Mare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Deținerea unui smartphone la vârsta de 12 ani a fost asociată cu riscuri pentru sănătatea mintală și cea fizică