Prima pagină » Magazin » Ana Blandiana, îngrijorată de eventuala venire a lui Victor Ponta la Cotroceni: „Ar însemna dictatură”

Ana Blandiana, îngrijorată de eventuala venire a lui Victor Ponta la Cotroceni: „Ar însemna dictatură”

Ana Blandiana, îngrijorată de eventuala venire a lui Victor Ponta la Cotroceni: „Ar însemna dictatură
Poeta Ana Blandiana a afirmat recent că o eventuală venire a lui Victor Ponta la Cotroceni "ar însemna dictatură".

Într-un interviu acordat recent cotidianului elvețian „Berner Zeitung”, Ana Blandiana s-a arătat îngrijorată de situația în care Victor Ponta ar deveni, după alegerile din noiembrie, președintele României.

Poeta a afirmat că dacă actualul premier va ajunge la Cotroceni, cu PSD deținând majoritatea absolută în Parlament, România ar cădea în plasa unei dictaturi, relatează adevarul.ro.

„Problema este aceeași oriunde în lume: să nu i se dea niciodată unei persoane sau unui partid prea multă putere, deoarece acesta va cădea în ispită. Acesta este marele pericol și în România cu postcomuniștii premierului Ponta. El în funcția de președinte și o majoritate aboslută a PSD-ului în Parlament ar însemna dictatură. Ar însemna distrugerea statului de drept”, a comentat Ana Blandiana.

De asemenea, Ana Blandiana a criticat aspru situația actuală din țară, afirmând că „în politica de astăzi nu mai există exemple vrednice de urmat”: „Astăzi nu există în Parlament nici măcar unul care merită respect. Nici unul!”.

În plus poeta a acuzat regimul Iliescu de „crime”: „Sub conducerea lui Iliescu au fost comise crime pentru care el ar trebui judecat, asta e clar. Astăzi însă nu mai vorbim despre crime, ci despre corupție și noi forme ale manipulării. Chiar dacă măsura violenței propriu-zise a scăzut, clasa politică este mizerabilă”, a spus ea.

Pe de altă parte, Ana Blandiana a mărturisit că la alegerile electorale din acest an o va vota pe Monica Macovei, candidata independentă fiind singura în care „se regăsește”.

„Monica Macovei ar fi perfectă pentru asta, din păcate ea aproape că nu are nicio șansă. Votul meu îl va primi însă. (…) Ea nu joacă decât un rol preiferic în viața politică”, a admis totuși poeta.

Recomandarea video

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce este „divorțul silențios”: Rămâi căsătorit, dar ieși din relație