Prima pagină » Știri » Un sucevean a încercat să voteze fără cartea de identitate. Cu ce s-a prezentat la secția de votare

Un sucevean a încercat să voteze fără cartea de identitate. Cu ce s-a prezentat la secția de votare

Un sucevean a încercat să voteze fără cartea de identitate. Cu ce s-a prezentat la secția de votare
Un sucevean a vrut să voteze la alegerile prezidențiale identificându-se cu copia de pe cartea de identitate, pe care o lipise pe un carton, el spunând că nu-și mai găsește actul de identitate, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit lui Teodor Sârghe, membru al Biroului Electoral Județean Suceava, un bărbat a venit la secția numărul 387 din comuna Mitocu Dragomirnei să-și exercite dreptul la vot, însă nu i s-a permis pentru că nu avea cartea de identitate în original.

El a spus că bărbatul respectiv avea asupra lui o copie după cartea de identitate, pe care o lipise pe un carton decupat la dimensiunile unei cărți de identitate originale.

Bărbatul a recunoscut că și-a pierdut cartea de identitate și că a crezut că se poate identifica prin copia pe care o are.

El nu a insistat să voteze și a promis că pe viitor va avea grijă să aibă asupra lui cartea de identitate originală.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
De ce Rusia nu va accepta pacea fără „Centura de Fortărețe” a Ucrainei - ultimul obstacol din calea armatei lui Putin în Donbas
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ofițerii militari din Roma Antică aveau maimuțe de companie, iar acestea aveau, la rândul lor, animăluțe de companie