Prima pagină » Știri politice » Dan Diaconescu a anunțat cui îi dă votul în turul II

Dan Diaconescu a anunțat cui îi dă votul în turul II

Dan Diaconescu a anunțat cui îi dă votul în turul II
Pe cine susține Dan Diaconescu în turul doi

Liderul PPDD, candidat la prezidențiale în primul tur, Dan Diaconescu, a anunțat oficial că-l va susține pe premierul Victor Ponta în cel de-al doilea tur. Anunțul său a venit după o serie de negocieri cu PSD, în urma cărora Dan Diaconescu se laudă că a obținut o serie de promisiuni, printre care și intrarea la guvernare.

Deși a sugerat încă de la începutul unei declarații de presă pe cine va susține, liderul PPDD nu a pronunțat numele niciunuia dintre candidați și a folosit parabole gen „șef” și „adjunct” pentru a-i identifica pe Ponta, respectiv pe Iohannis. Diaconescu a mai spus că 75% dintre susținătorii săi au votat pentru „șef” și nu pentru „cel care a vrut să fie adjunctul lui”.

„Eu m-am consultat în ultimele trei zile cu telespectatorii mei, cu parlamentarii mei, cu liderii organizațiilor județene. 75% dintre sufragii inclină într-o direcție, direcție pe care vă voi spune în câteva momente. Avem de ales între un șef și adjunctul său”, a spus Diaconescu.

Mai mult, pepededistul l-a criticat pe Iohannis, spunând că a avut legături cu adopțiile de copii din străinătate, dar și că nu a dorit niciun fel de negociere după primul tur. Despre Victor Ponta însă, a spus că deși îl va susține la prezidențiale, vor rămâne, în continuare, adversari.

„Am obținut promisiuni de la unul dintre finaliști, intrarea în noului guvern, promisiunea fermă privind recuperarea patrimoniului fundației Gojdu. Noi vrem să ne distanțăm total de extremiștii care i s-au alăturat. Victor Ponta rămâne cel mai mare adversar al meu, sper să nu rămână și un dușman al poporului”, a adăugat Dan Diaconescu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Download our new free desktop app
Digi24
Un bărbat a stabilit un nou record în sistemul de reciclare după ce a introdus 8.000 de sticle în opt ore
Cancan.ro
Ajunsă în România, Maria dă de pământ cu Tamaș. A spus adevărul: ce i-a făcut Gabi la Survivor + ce s-a întâmplat în ultima noapte
Prosport.ro
FOTO. Imagini cu Jordan Chiles în costum de baie. Rivala Anei Bărbosu profită de timpul liber
Adevarul
România, „jucător” prima dată în istorie la Washington? Expert în diplomație: „Există costuri dacă vrem să ni se audă vocea”
Mediafax
Download our new free desktop app
Click
Au revenit cu tractorul pe ogor! Dan Negru conduce un „monstru agricol” de 40.000 de euro: „Dacă statul ar ține cu țăranii români…”
Digi24
Lukașenko se declară „îngrozit” de ideea ca Republica Moldova să se unească cu România. Ce l-a rugat pe omul lui Putin de la Chișinău
Cancan.ro
Nuțu Cămătaru a vorbit despre problemele lui Mario Iorgulescu și conflictul pe care l-a avut cu finul său: I-a dat un pumn și a...
Ce se întâmplă doctore
Imagini explozive cu fosta iubită a lui Dorian Popa! Cum arată Babs la 42 de ani. Și-a făcut mai multe operații estetice
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Probleme pentru Ferrari după lansarea Luce. Primul model electric duce la scăderea acțiunilor companiei
Descopera.ro
Ce țări sunt în Eurasia? Mulți oameni greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
Unul dintre cele mai cunoscute orașe din Statele Unite, înghițit de ape în următorii ani