Prima pagină » Magazin » Angela Gheorghiu: Se întoarce o nouă pagină politică în România

Angela Gheorghiu: Se întoarce o nouă pagină politică în România

Angela Gheorghiu: Se întoarce o nouă pagină politică în România
Angela Gheorghiu a declarat joi, într-o conferință de presă, că "se întoarce o nouă pagină politică în România", însă ea este foarte optimistă în ceea ce privește schimbările care vor avea loc și speră ca și arta să fie auzită și să se construiască "ceva ce va rămâne pentru generațiile viitoare".

„Am avut foarte mari emoții, ca și voi, știți foarte bine, se întoarce o nouă pagină politică în România, sunt foarte optimistă. Îmi doresc ca și pentru artă să fiu auzită și mai ales să construim ceva ce va rămâne pentru generațiile viitoare. Eu am un optimism incurabil și îmi doresc să conving pe toți oamenii care își iau răspunderi importante să-i pot convinge că Angela are dreptate”, a declarat Angela Gheorghiu, la conferința de presă care a anunțat lansarea unui nou album de colinde, intitulat „Guardian Angel”, care conține 11 dintre cele mai cunoscute cântece internaționale dedicate Crăciunului, soprana interpretând unele dintre piesele de pe materialul discografic alături de fiica sa, Ioana Dan, și de Loredana.

Angela Gheorghiu a spus în numeroase rânduri că cel mai mare proiect al vieții sale artistice ar fi crearea unui auditorium la București, având în acest sens promisiuni de la primarul Capitalei, Sorin Oprescu.

„Nu este numai asta (crearea unui auditorium, n.r), eu am făcut o fundație, Angela Gheorghiu, și sigur că am nevoie, bineînțeles, de susținere, și sper că și primul ministru și oamenii care sunt de acord cu lucrul ăsta…, îmi doresc festivalul Angela Gheorghiu – așa cum trebuie – un concurs, poate masterclass, lucruri de genul ăsta. Ca și sala, nu este foarte ușor s-o pui în mișcare și sper ca cei care mi-au promis, deci în speță primul care a avut gură foarte mare a fost Sorin Oprescu, și sper să se țină de cuvânt și să fie om serios”, a declarat Angela Gheorghiu într-un interviu acordat MEDIAFAX, în noiembrie 2013.

Soprana română Angela Gheorghiu este un star al operei internaționale. S-a născut la Adjud și, încă din copilărie, a fost clar că destinul său este muzica. A absolvit Universitatea Națională de Muzică din București, unde a cunoscut-o pe Mia Barbu. Angela Gheorghiu și-a făcut debutul internațional în 1992, la Royal Opera House Covent Garden, în „La Bohème”, la Metropolitan Opera din New York și la Opera de Stat din Viena. La Royal Opera House Covent Garden a cântat pentru prima dată în mult aclamata „La Traviata”, în 1994, când BBC a difuzat această operă. „S-a născut o stea”, remarca presa, în acea perioadă.

De atunci, Angela Gheorghiu a cântat în toate marile opere din lume, la New York, Philadelphia, Londra, Paris, Salzburg, Berlin,Tokyo, Roma, Seul, Veneția, Atena, Monte Carlo, Chicago, Sao Paolo, Los Angeles, Lisabona, Valencia, Palermo, Amsterdam, Kuala Lumpur, Zürich, Vienna, Salzburg și multe altele.

Pentru cariera ei strălucită, Angela Gheorghiu a primit mai multe distincții, printre care La Medaille Vermeille de la Ville de Paris și titlurile de Ofițer al Ordinului Artelor și Literelor, dar și de Cavaler al Ordinului Artelor și Literelor acordate de Guvernul francez. În decembrie 2010, Angela Gheorghiu a devenit Doctor Honoris Causa al Universității de Arte din Iași. În același an, Angela Gheorghiu a fost decorată cu Ordinul „Steaua României” în grad de Comandor – cea mai înaltă decorație acordată de către președintele României. În octombrie 2012, Angela Gheorghiu a primit Medalia „Nihil Sine Deo” din partea Regelui Mihai I al României, pentru promovarea valorilor culturii românești în străinătate.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
NYT: Israelul ar fi investit milioane de euro pentru a-și crește influența la Eurovision. Acuzații de lobby diplomatic și campanii masive de vot
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
O taiwaneză spune ce nu îi place în țara noastră. Ce o deranjează cel mai mult la români: „Nu m-am acomodat deloc cu asta”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
În urmă cu 116 ani, Pământul trecea la o distanţă foarte mică pe lângă cometa lui Halley