Prima pagină » Știri » Sicriul cu trupul neînsuflețit al lui Ion Cîlea va fi depus la sediul Consiliului Județean Vâlcea

Sicriul cu trupul neînsuflețit al lui Ion Cîlea va fi depus la sediul Consiliului Județean Vâlcea

Sicriul cu trupul neînsuflețit al lui Ion Cîlea va fi depus la sediul Consiliului Județean Vâlcea
Sicriul cu trupul neînsuflețit al președintelui Consiliului Județean Vâlcea Ion Cîlea va fi depus, miercuri, începând cu ora 12.00, la sediul Consiliului Județean, instituție pe care Cîlea a condus-o din 2008, înmormântarea urmând să aibă loc vineri.

Vicepreședintele Consiliului Județean (CJ) Vâlcea Dumitru Persu a declarat corespondentului MEDIAFAX că în instituție s-a creat un comitet de organizare care a decis ca sicriul cu trupul neînsuflețit al lui Ion Cîlea să fie depus miercuri, începând cu ora 12.00, în holul Sălii Mari de ședințe a CJ, unde va rămâne până în cursul după-amiezii, urmând să aibă loc și o scurtă ceremonie religioasă.

Conform lui Dumitru Persu, ulterior sicriul cu trupul neînsuflețit al președintelui Consiliului Județean Vâlcea va fi despus la o capelă, iar înmormântarea va avea loc vineri la cimitirul Sfântul Ioan din Râmnicu Vâlcea, Ion Cîlea urmând să fie înhumat cu onoruri militare.

Pe de altă parte, reprezentanții PSD, partid al cărui membru era Ion Cîlea, transmit condoleanțe familiei acestuia.

„Vestea încetării din viața a domnului Ion Cîlea a adus în inimile tuturor colegilor durere și întristare. Domnul Ion Cîlea va rămâne în amintirea noastră drept un bun coleg, care a ținut și a luptat pentru județul pe care l-a reprezentat de aproape 10 ani”, spun reprezentanții PSD.

Ion Cîlea, în vârstă de 69 de ani, diagnosticat cu cancer la pancreas, în cursul acestui an, a murit miercuri dimineață, în jurul orei 6.00, la Spitalul Județean din Râmnicu Vâlcea, unde era internat.

Ion Cîlea a condus filiala județeană Vâlcea a PSD din anul 2005 și a fost președinte al Consiliului Județean Vâlcea timp de două mandate consecutiv. El a fost ales prima dată în această funcție în anul 2008 și a fost reales în 2012.

De asemenea, Ion Cîlea a fost vicepreședinte al CJ Vâlcea în perioada 2000 – 2004. Înainte de 1989, Ion Cîlea a fost șeful Direcției pentru Agricutură Vâlcea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Raport alarmant la Curtea de Argeș. Apa iese la fel de tulbure ca la intrare, bazinele nu au fost dezinfectate de două decenii
Digi24
Fetiță de patru ani, în comă după ce ar fi fost bătută grav. Dosar penal pentru tentativă de omor
Cancan.ro
A murit și soția însărcinată a lui Sorin Iacob, afaceristul care și-a pierdut viața în accidentul cumplit din Iași 😢
Prosport.ro
FOTO. Campioana din România e „Regina” platformei pentru adulți după ce a făcut o avere uriașă!
Adevarul
Generalul rus împușcat la Moscova s-ar fi aflat în vizită la amanta sa. Dezvăluirile picante făcute de un ziarist ucrainean
Mediafax
Piloții și personalul de cabină al unei mari companii aeriene intră joi în grevă. Sunt posibile perturbări majore ale zborurilor
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
VIDEO Reacția lui Călin Georgescu atunci când susținătorii săi au început să spună Tatăl Nostru pe holurile Tribunalului
Cancan.ro
Categoria de români care va rămâne fără certificatele de handicap. Ilie Bolojan a anunțat controale majore
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Mircea Solcanu? Cum arată acum după ce a renunțat la cariera în televiziune
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
7 mașini ce riscă să fie interzise în parcările publice. Modelele penalizate de infrastructura veche
Descopera.ro
Ceva fără precedent a fost găsit într-o galaxie!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Am fost aseară la o tipă… A stins becul și mi-a zis: „Profită de mine!”
Descopera.ro
Cercetătorii japonezi au creat plasticul care se dizolvă în apă în doar o oră