Prima pagină » Știri externe » Cine sunt victimele atacului terorist din redacția Charlie Hebdo

Cine sunt victimele atacului terorist din redacția Charlie Hebdo

Celebrii caricaturiști Cabu, Charb, Wolinski și Tignous și-au pierdut viața în urma atentatului de la sediul revistei franceze Charlie Hebdo.

Până acum, poliția franceză confirmă moartea a 4 caricaturiști ai revistei Charlie Hebdo: Cabu, Charb, Wolinski și Tignous. O a cincea victimă, economistul Bernard Maris, este confirmată de Le Monde. Printre cei uciși se mai află caricaturistul Philippe Honoré, corectorul Moustapha Ourrad și cronicarul Michel Renaud, conform aceleiași publicații.

Cabu, pe numele său real Jean Cabut, avea 76 de ani, și era un caricaturist cu o experiență de 50 de ani, care a lucra și pentru Canard Enchenee, o altă celebră revistă de satiră franceză. Cabu era unul dintre fondatorii revistei Charlie Hebdo și director artistic al acesteia.

Foto: AFP.

Charles Wolinski, 80 de ani, era un caricaturist născut în Tunisia, care a început să deseneze caricaturi în anii ”60 și colabora cu mai multe publicații centrale franceze, precum Paris Match sau Liberation. CITEȘTE MAI MULTE AICI.

Foto: AFP.

Cei doi au fost primii ziariști uciși de teroriștii care au atacat redacția Charlie Hebdo, conform declarațiilor martorilor. Ei au fost și fondatorii revistei de satiră Hara-Kiri, predecesoarea Charlie Hebdo.

Charb, pe numele său real Stephane Charbonnier, avea 47 de ani și conducea redacția Charlie Hebdo din 2009. Lunar, el scria o rubrică de satiră intitulată „Fatwa Ayatollah-ului Charb”, în revista Fluide Glacial.

Charb se afla pe o listă de persoane pentru uciderea cărora se oferea o recompensă,publicată de o revistă a al Qaeda, sub titlul „un glonț pe zi ține necredinciosul departe”, conform Daily Mail. Lista a fost publicată după ce Charlie Hebdo a editat o carte de caricaturi cu profetul Mahomed, cu specificația că publicația este halal, pentru că a fost creată de musulmani.

Foto: AFP.

Ultimul desen al caricaturistului Stéphane Charbonnier, cunoscut după semnătura Charb, a fost unul premonitoriu. „Niciun atentat, încă, în Franța.” „Așteptați! Mai e timp până la finalul lunii ianuarie pentru a ne trimite urările!”, este mesajul atribuit ironic unui terorist în caricatură publicată în numărul din această săptămână. Ținta mai multor amenințări în trecut, Stéphane Charbonnier s-ar număra, potrivit publicației belgiene „La Libre” printre victimele atentatului din această dimineață.

Tignous, pe numele său real Bernard Verlhac, de 47 de ani, era un caricaturist colaborator al revistei. CITEȘTE MAI MULT AICI.

Foto: Wikipedia // Georges Seguin

Bernard Maris, 68 de ani, era economist,profesor de economie și scria pentru mai multe publicații articole economice, inclusiv pentru Charlie Hebdo. El era de altfel unul dintre acționarii revistei satirice Charlie Hebdo.

Cine sunt polițiștii care au fost uciși în atac

Unul dintre polițiștii care au murit în timpul atacului se numea Ahmed Merabet și avea 42 de ani, comform unui șef al sindicatului Poliției pariziene, citat de Le Figaro. El este polițistul care apare în imaginile șocante surprinse în timp ce atacatorii îl execută. El a murit din cauza unui glonț primit în cap, după ce fusese rănit în atac. Ahmed lucra la brigada de polițiști pe bicicletă a comisariatului arondismentului XI.

Al doilea polițist ucis în atac, Franck Brinsolaro, avea 49 de ani și îl păzea pe directorul revistei Charlie Hebdo, Charb, care a fost și el omorât în atac.

De asemenea a mai fost ucis un agent de întreținere a imobilului, conform Le Monde.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Traian Băsescu: „Ce avem acum e rezultatul organizării ticăloase a alegerilor. N-au dat nicio şansă românilor să înţeleagă ce votează”
Cancan.ro
Ce au găsit medicii pe trupul lui Alexandru, copilul care a fost dispărut. Abia acum s-a aflat!
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Locurile spectaculoase din România care au scăpat de aglomerație. Care sunt destinațiile oferă peisaje impresionante, liniște și experiențe autentice
Digi24
Schimb de replici între Adrian Câciu (PSD) și Oana Gheorghiu, după concertul Metallica: „A stat la lojă. Adoră privilegiile”
Cancan.ro
Cabral a spus ADEVĂRUL după anunțul divorțului de Andreea!
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE schimbă permisul de conducere pentru șoferii de mașini electrice, dar vor fi afectați și posesorii de rulote și remorci
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Ești tratat nepoliticos la ghișeu sau în magazine? Iată ce drepturi ai și cum să le folosești!