Prima pagină » Știri » Negură, primarul din Câmpulung Moldovenesc: Am achitat datoriile la pârtia de schi de pe Rarău; Guvernul să aloce bani pentru finalizare

Negură, primarul din Câmpulung Moldovenesc: Am achitat datoriile la pârtia de schi de pe Rarău; Guvernul să aloce bani pentru finalizare

Negură, primarul din Câmpulung Moldovenesc: Am achitat datoriile la pârtia de schi de pe Rarău; Guvernul să aloce bani pentru finalizare
Negură, primarul din Câmpulung Moldovenesc: Am achitat datoriile la pârtia de schi de pe Rarău; Guvernul să aloce bani pentru finalizare

Negură (PNL) a declarat corespondentului MEDIAFAX că lucrările la pârtia de schi de pe Masivul Rarău sunt blocate din 2012 după ce Guvernul nu a mai contribuit cu fonduri pentru finanțare, iar cele două firme care au executat lucrări au solicitat Primăriei Câmpulung Moldovenesc să achite restanțele de plată de 7,1 milioane de lei.

„Am făcut eforturi uriașe, iar la sfârșitul anului trecut am reușit să achităm întreaga datorie, din care 6,5 milioane de lei din bugetul local, iar 600.000 de lei au fost alocați de Guvern”, a spus primarul.

El a adăugat că municipalitatea a atacat în instanță una dintre firmele care execută investiția pentru că nu a predat lucrarea la timp, în iulie 2012, și că așteaptă decizia instanței.

Primarul Mihăiță Negură, și-a exprimat speranța că în cursul acestui an, investiția, la care s-au executat 82 la sută din lucrări, să fie finalizată, spunând că așteaptă ca fondurile să fie alocate de Guvern așa cum a fost posibil și în cazul pârtiei de la Negrești Oaș.

„Necesarul mai e de circa două milioane de euro. Aștept ca banii să fie alocați de Guvern pentru că același Guvern Ponta, înaintea primului tur al alegerilor prezidențiale, a alocat la Negrești Oaș 6,7 milioane de lei pentru continuarea lucrărilor la pârtia de schi, care este realizată în aceleași condiții ca cea de pe Rarău. Nu cred că se pot aloca fonduri preferențial”, a spus Negură.

El a subliniat că inițierea proiectului pârtiei de schi de pe Masivul Rarău a determinat mai mulți investitori în turism să deschidă unități de cazare și de alimentație publică în zonă, pentru care aceștia au luat credite, dar că din cauză că Guvernul a refuzat să mai finanțeze din 2012 lucrările, investitorii au de suferit.

„E nevoie cât mai repede de această pârtie de schi care, pentru noi, înseamnă un obiectiv esențial în dezvoltarea zonei”, a explicat Mihăiță Negură.

Primăria Câmpulung Moldovenesc a înregistrat arierate de 7,1 milioane de lei după ce, în urma unui control al Curții de Conturi, municipalitatea a fost obligată să includă facturile nedecontate către firmele care au executat lucrările la pârtia de schi în contabilitatea proprie, deși programul „Schi în România” prevedea că acestea sunt de competența ministerului.

Lucrările la pârtia de schi din Câmpulung Moldovenesc ar fi trebuit finalizate la sfârșitul anului 2012, dar au fost sistate din lipsa finanțării, după ce s-a executat peste 80 la sută din proiect și s-au achitat zece milioane de euro pentru lucrările executate până la jumătatea anului 2012.

Traseul pârtiei de schi se va desfășura începând de la cota 1.564 metri pe o distanță de 4.200 de metri, până la cota 765 de metri, pe două tronsoane continue, separate doar de gradul de dificultate și de stațiile de telegondolă. Lățimea pârtiei variază între 27 de metri la cota de plecare și ajunge până la 86 de metri în preajma stației intermediare a telegondolei.

Transportul pe cablu se va face cu sistem de telegondolă cu opt locuri și se va desfășura liniar între zona de plecare a pârtiei de schi și zona de sosire din partea inferioară. Primul tronson al pârtiei are o lungime de trei kilometri, urmând ca apoi să fie începute lucrările la cel de-al doilea tronson, cu o lungime de 1,4 kilometri.

Municipiul Câmpulung Moldovenesc a fost declarat stațiune turistică de interes național în anul 2005.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un iepure și 220.000 de francezi evacuați. Mamă și fiică fug din calea flăcărilor
Digi24
Reacția Varșoviei după ce Vladimir Putin a afirmat că o parte din Ucraina va fi cedată Poloniei în viitor
Cancan.ro
O fetiță de 7 ani s-a înecat la piscină, în Sunny Beach. Românii cer ajutor pentru a afla condițiile în care s-a stins
Prosport.ro
Simona Halep, prima apariție după ce și-a oficializat relația cu afaceristul Dorin Mateiu. S-a afișat cu favoritul familiei ei
Adevarul
42 de kilometri de autostradă sunt gata, dar rămân închiși. Expert: „Nu există niciun motiv tehnic”
Mediafax
Bruxelles-ul intră peste decizia care obligă ROMÂNIA să achite MILIOANE de euro în dosarul despăgubirilor din energie
Click
Ce meserie are fiul lui Dragoș Dolănescu, la 21 de ani, în Costa Rica: „Mama lui din cer ar fi fost tare mândră!”
Digi24
Băiat pe trotinetă, lovit în cap de un obiect căzut din cer. Copilul nu-și amintește nimic despre incident
Cancan.ro
Țeapă de 1.500 lei/noapte într-un hotel de 4 stele din Olimp. Ce a găsit acest turist în cameră
Ce se întâmplă doctore
Tânăra din Craiova, care ar fi luat o bacterie periculoasă la un festival, e în stare gravă! Aparatul ECMO o ţine în viaţă. Medicii nu au reușit să afle cu ce a fost infectată
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ofertă la Dedeman: camera auto Full HD cu Wi-Fi are preț tăiat
Descopera.ro
Toți oamenii împărtășesc un strămoș surprinzător
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Alooo…iubito, în ce ești îmbrăcată?
Descopera.ro
Arheologii au găsit dovezi pentru ritualuri misterioase într-o peșteră timp de 25.000 de ani