Prima pagină » Economic » Un fost deputat PDL și un manager de fond de investiții candidează pe locul liber din CA SIF Moldova

Un fost deputat PDL și un manager de fond de investiții candidează pe locul liber din CA SIF Moldova

Un fost deputat PDL și un manager de fond de investiții candidează pe locul liber din CA SIF Moldova
Un fost deputat PDL și un manager de fond de investiții candidează pe locul liber din CA SIF Moldova

Albu și Trifa sunt singurii care au depus candidaturi în intervalul stabilit, 9-16 ianuarie, acestea fiind analizate și validate de o comisie nominalizată de Consiliul de Administrație al SIF Moldova, se arată într-un raport transmis de societate Bursei de Valori București (BVB).

Locul ocupat de Andrei Hrebenciuc în CA al SIF Moldova a rămas vacant în luna decembrie după ce Autoritatea de Supravghere Financiară i-a revocat avizul pentru poziția de administrator.

Andrei Hrebenciuc a fost arestat preventiv într-un dosar privind retrocedarea ilegală a peste 40.000 de hectare de pădure. În acest dosar au mai fost arestați preventiv și tatăl lui Andrei Hrebenciuc, fostul deputat PSD Viorel Hrebenciuc, Paltin Sturdza, beneficiarul celor peste 43.000 de hectare pădure, și deputatul Ioan Adam. În dosar acesta este cercetat și avocatul Nicolae Mergeani, anchetat sub control judiciar în dosarul DIICOT vizând SIF banat-Crișana și SIF Muntenia.

Acționarii SIF Moldova vor vota pentru alegerea unui nou membru în CA pe 9 februarie.

Gheorghe Albu, doctor în economie, este în prezent lector la ASE și consilier parlamentar. El se numără printre fondatorii Partidului Democrat (PD), iar din 1990 și până în 2012 a fost deputat în Parlament din partea PD și ulterior a PDL, cu o pauză în intervalul 1992-1996, când a ocupat posturile de secretar de stat și șef al Departamentului de Comerț și Turism – în 1992, dar și consilier parlamentar ulterior, până în 1996.

Între 2012 și februarie 2014, Albu a ocupat funcții de comisar în cadrul Comisiei Naționale a Valorilor Mobiliare, membru neexecutiv și consultant la ASF.

Aurelian Trifa este în prezent membru în consiliile de administrație ale mai multor companii. Trifa este președintele CA și director general la Agribusiness Capital, Bacău, membru în CA la Oportunity Capital Bacău, membru în CA la Romaero București și președinte al CA la Administrația Canalelor Navigabile Constanța.

Între 2007 și 2012, el a fost director de investiții la fondul irlandez Kerten, activ în Polonia, Turcia și România, după ce între 1997 și 2006 a deținut poziția de investment manager la reprezentanța din România a firmei de administrare de fonduri Global Finance.

Din actualul CA al SIF Moldova fac parte în prezent Costel Ceocea – președinte al CA, Claudiu Liviu Doroș – vicepreședinte, Horia Ciorcilă – administrator neexecutiv, Radu Hanga – administrator neexecutiv, Cătălin Jianu Dan Iancu – administrator neexecutiv, Octavian Claudiu Radu – administrator neexecutiv.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
7 miniștri interimari ai cabinetului demis Bolojan au mandatele expirate de 24 de zile. Nici președintele Nicușor Dan nu are o soluție
Digi24
Andrei Caramitru: România ar intra într-un „dezastru” în trei-patru săptămâni dacă ar fi retrogradată la „junk”
Cancan.ro
Descoperirea făcută de inspectorii ITM la Spitalul Județean Buzău, la 8 luni de la moartea medicului Ștefania Szabo
Prosport.ro
Ramona Olaru, dialog incendiar cu Dan Alexa. Propunerea care a încins totul: „Ce pot eu să-ți ofer pentru asta?”
Adevarul
Revoltă în serviciile secrete americane. CIA și FBI blochează un plan controversat al lui Donald Trump, temându-se de un risc catastrofal
Mediafax
AUR a făcut anunțul! Începe demersurile pentru SUSPENDAREA lui Nicușor Dan și cere alegeri anticipate
Click
Horoscop joi, 2 iulie. Leii primesc o propunere atractivă, iar Scorpionii au o zi productivă
Digi24
„Nu o recunosc”. Scandal uriaș în jurul Maiei Sandu: salarii de mii de euro, CV-uri falsificate și verișoare în funcții publice
Cancan.ro
Ce AVERE au de împărțit Ileana Sterp și Daniel Aloman. Ce bunuri dețin cei doi, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Puțini știu cine este Raluca Olaru, fosta soție a lui Mircea Radu. Are o carieră impresionantă în medicină
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ți-a căzut un copac pe mașină sau a fost inundată la furtunile din 2026? Ce asigurare plătește pagubele
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Unde pleci în vacanță dacă vrei să scapi de caniculă?