Prima pagină » Știri externe » UE contestă decizia justiției europene de a retrage Hamas de pe lista grupărilor teroriste

UE contestă decizia justiției europene de a retrage Hamas de pe lista grupărilor teroriste

UE contestă decizia justiției europene de a retrage Hamas de pe lista grupărilor teroriste
Uniunea Europeană a decis luni să conteste în apel decizia recentă a justiției europene care prevedea retragerea Hamas de pe lista organizațiilor teroriste întocmită de UE, a anunțat o purtătoare de cuvânt, citată de AFP.

Această decizie a fost adoptată la începutul unei reuniuni de la Bruxelles în cursul căreia miniștrii Afacerilor Externe trebuie să discute despre consolidarea luptei împotriva terorismului, a precizat Susanne Kiefer, o purtătoare de cuvânt a Consiliului, care reprezintă statele.

Justiția europeană a anulat la 17 decembrie, pentru viciu de procedură, înscrierea mișcării palestiniene pe lista UE cu organizații teroriste, în care a fost introdusă în decembrie 2001, în urma atentatelor de la 11 septembrie din Statele Unite.

Tribunalul a apreciat că această înscriere pe listă a fost fundamentată „nu pe fapte examinate și reținute în decizii ale autorităților naționale competente, ci pe acuzații extrase din presă și de pe Internet”, contrar jurisprudenței.

Efectele interzicerii Hamas, inclusiv înghețarea activelor sale în Europa, vor fi menținute provizoriu în așteptarea deciziei în apel. Justiția europeană nu se va pronunța însă probabil mai devreme de un an.

Atât Comisia Europeană, cât și Parisul și Londra au reacționat atunci la această decizie reafirmând că UE consideră în continuare Hamas „organizație teroristă” și precizând că vor face apel.

Hamas însă a calificat luni drept „act imoral” apelul declarat de UE împotriva deciziei justiției europene. „Încăpățânarea UE de a înscrie Hamas pe lista organizațiilor teroriste este un act imoral, care reflectă subiectivitatea UE în ansamblul său în favoarea ocupantului israelian și care oferă acestuia o acoperire pentru crimele sale împotriva poporului palestinian”, a declarat Sami Abu Zuhri, un purtător de cuvânt al grupării din Gaza.

În interiorul grupării palestiniene, decizia justiției din decembrie a fost văzută ca un semn de destindere și o posibilă revenire ca interlocutor legitim pe scena regională, marcată de abuzurile grupărilor jihadiste radicale, de care Hamas se delimitează.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
Sondaj INSCOP rezultate alegeri București 2025. Ciprian Ciucu îl devansează clar pe Daniel Băluță. Cum stau ceilalți candidați
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate exit-poll, alegeri București 2025. Diferență de 6 procente între primele două locuri, cum arată clasamentul
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe