Prima pagină » Sănătate » Două virusuri cu transmitere sexuală, depistate în 15 minute, cu ajutorul unui accesoriu pentru telefoanele inteligente

Două virusuri cu transmitere sexuală, depistate în 15 minute, cu ajutorul unui accesoriu pentru telefoanele inteligente

Două virusuri cu transmitere sexuală, depistate în 15 minute, cu ajutorul unui accesoriu pentru telefoanele inteligente
Un accesoriu pentru telefoanele inteligente poate să depisteze sifilisul și HIV - virusul care declanșează SIDA - în mai puțin de 15 minute, cu aceeași eficiență pe care o are un laborator medical performant, informează fr.news.yahoo.com.

Este nevoie de o picătură de sânge, prelevată de micuțul aparat, de care se ocupă apoi o aplicație pentru telefonul mobil inteligent. Samuel Sia, profesor de inginerie biomedicală la Universitatea Columbia din Statele Unite, a condus un program-test pe un eșantion de 96 de pacienți din Rwanda, iar rezultatele studiului său au fost publicate miercuri în revista Science Translational Medicine.

Noul dispozitiv prezintă două avantaje majore. El costă doar 34 de dolari, mult sub costul de 18.000 de dolari aferent echipamentului medical obișnuit din laboratoare. În plus, dispozitivul se autoalimentează prin conectarea la telefonul mobil și nu necesită branșarea la prizele electrice, acesta fiind un avantaj major în vederea coordonării programelor de testare din zonele sărace și lipsite de electricitate.

Potrivit profesorului Samuel Sia, utilizatorul nu are nevoie să dețină competențe tehnice pentru a utiliza acest aparat. O prezentare de o jumătate de oră va fi suficientă pentru ca utilizatorii să învețe să folosească aparatul și să interpreteze rezultatele.

Telefoanele mobile inteligente sunt pe cale să bulverseze sectorul diagnosticelor medicale, deoarece sunt pe punctul de a deveni veritabile laboratoare ambulante, stimulate de avântul luat de serviciile de stocare la distanță („Cloud”), fiind capabile să execute examinări oculare, să detecteze maladia Parkinson, malaria și HIV și să monitorizeze glicemia.

În țările în curs de dezvoltare, informatica și internetul nu au „decolat” în anii 1990-2000, în special din cauza lipsei de echipamente și a infrastructurii. Numeroase țări au trecut direct la telefonul mobil și „migrează” în prezent spre telefonul mobil inteligent (smartphone). Potrivit IDC, un prestigios institut american de cercetări de piață, vânzările de telefoane inteligente din țările în curs de dezvoltare s-au triplat în ultimul trimestru al anului 2014 în comparație cu perioada echivalentă din anul precedent. Întrucât numeroase smartphone-uri sunt deja comercializate la prețuri de sub 50 de euro, această tendință ar trebui să continue și în anii următori. Potrivit cabinetului Informa, un african din trei va deține un smartphone în 2017.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
Un băiețel de 11 ani a murit de rabie după ce un liliac i s-a aşezat pe faţă. Cazul, extrem de rar, folosit de medici ca un avertisment
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
Atentat cu bombă în Monaco, acolo unde își face veacul Mihaela Rădulescu. Reacția vedetei după explozia care s-a soldat cu trei victime
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
Doliu în comunitatea RXF! Luptătorul George Radu a murit! Ce s-a întâmplat cu tânărul
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Știința din spatele ceștii: cum influențează forma vasului felul în care percepem aroma cafelei