Prima pagină » Știri » Motivarea deciziei privind colaborarea cu Securitatea în cazul lui Irinel Columbeanu: nu s-a limitat la a denunța persoane

Motivarea deciziei privind colaborarea cu Securitatea în cazul lui Irinel Columbeanu: nu s-a limitat la a denunța persoane

Motivarea deciziei privind colaborarea cu Securitatea în cazul lui Irinel Columbeanu: nu s-a limitat la a denunța persoane
Irinel Columbeanu nu s-a limitat să denunțe anumite persoane, ci a scris în notele informative că au atitudine ostilă regimului comunist sau că nu sunt atașate politicii partidului, arată instanța supremă în motivarea deciziei privind colaborarea cu fosta Securitate.

„Informațiile furnizate de intimatul-pârât prin notele informative, referitoare la aspecte legate de preocupările, opiniile și anturajul persoanelor vizate, întrunesc condiția privind denunțarea unor atitudini potrivnice regimului totalitar comunist. (…) Este relevantă împrejurarea că, în cuprinsul notelor informative, intimatul-pârât nu se limita să reproducă opiniile persoanelor denunțate, ci califica manifestările acestora, trăgând concluzia că au o atitudine ostilă regimului comunist și orânduirii socialiste ori că nu sunt atașate politicii partidului”, potrivit motivării deciziei definitive, din 15 octombrie 2014, a Înaltei Curți de Casație și Justiție (ICCJ).

Instanța supremă a constatat că în urma acțiunilor lui Irinel Columbeanu a fost îngrădit dreptul de exprimare și libertatea opiniilor, dar și dreptul la viață privată ale persoanelor denunțate de acesta.

Judecătorii care au dat soluția definitivă în dosarul lui Irinel Columbeanu au făcut referire în motivare și la decizia instanței de fond, respectiv Curtea de Apel București, care a reținut că acesta nu și-a dorit să încalce drepturile persoanelor despre care a furnizat informații, „neavând reprezentarea concretă a consecințelor faptelor sale”.

„Sub acest aspect, Înalta Curte constată că prevederile art. 2 lit. b din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr 24/2008 nu impun ca încălcarea drepturilor și libertăților fundamentale să se fi produs în concret, condiția pentru a se reține calitatea de colaborator al Securității fiind aceea ca informațiile furnizate să fie de natură să aducă atingere acelor drepturi și libertăți. Or, aspectele consemnate în notele informative analizate de instanța de fond aveau aptitudinea de a determina organele de securitate să adopte măsuri specifice, infomațiile furnizate cu referire la opiniile și preocupările persoanelor vizate încadrându-se la încălcarea unor drepturi și libertăți fundamentale”, au scris judecătorii instanței supreme în documentul citat.

În 15 octombrie 2014, ICCJ a stabilit definitiv că omul de afaceri Irinel Columbeanu a fost colaborator al Securității.

Instanța supremă a admis astfel recursul Consiliului Național pentru Studierea Arhivelor Securității (CNSAS) formulat împotriva hotărârii Curții de Apel București, care în 9 septembrie 2013 a stabilit că Irinel Columbeanu nu a fost colaborator al Securității.

În motivarea deciziei, Curtea de Apel București arăta că notele informative predate de Irinel Columbeanu fostei Securități „nu denunță activitățile și atitudinile potrivnice regimului totalitar comunist cu consecința îngrădirii drepturilor și libertăților fundamentale ale omului”.

CNSAS ceruse în 26 aprilie 2013 Curții de Apel București să constate că Irinel Columbeanu a colaborat cu fosta Securitate.

Irinel Columbeanu a fost verificat de CNSAS în calitate de candidat la Primăria Capitalei, la alegerile din 2012. Acesta ar fi fost recrutat de fosta Securitate în 1980 și ar fi avut numele conspirativ „Ivănescu”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Câți ani de necontributivitate sunt asimilați pentru pensionare
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Cum prepară Carmen Brumă înghețata cu cafea. Rețeta simplă, perfectă pentru zilele călduroase
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Carol al II-lea și capcana germană. De ce apropierea de Hitler nu a putut salva România