Prima pagină » Știri » „Poate fi o voce de femeie sau de bărbat, pot fi alternative”. Motivul pentru care Remus Cernea a depus o plângere la șeful Camerei. AUDIO

„Poate fi o voce de femeie sau de bărbat, pot fi alternative”. Motivul pentru care Remus Cernea a depus o plângere la șeful Camerei. AUDIO

„Poate fi o voce de femeie sau de bărbat, pot fi alternative
Deputatul neafiliat Remus Cernea a declarat, miercuri că zgomotul produs de alarma prin care sunt invitați deputații în plen este unul exagerat de intens și iritant, arătând că a depus o solictare la conducerea Camerei prin care cere instituirea unui alt tip de alarmă, care să nu irite parlamentarii

„Desigur că avem foarte multe probleme, dar există și chestiuni aparent de detaliu care au relevanța lor. Una dintre acestea este această alarmă pe care o puteți auzi acum, o alarmă care are o intensitate ridicată, care constă într-un sunet destul de iritant, alarmă prin care parlamentarii sunt invitați să intre în ședința de plen”, a spus Cernea.

El a precizat că utilitatea unei astfel de alarme este evidentă și că e important să existe un astfel de semnal.

„Însă, cred că acest semnal este exagerat de intens, iar zgomotul produs este unul iritant, mă tem că se apropie de limita maximă admisă de 35 decibeli permisă în spații închise”, a spus Cernea.

El a arătat că a depus o solicitare la Biroul Permanent al Camerei prin care solicită un al tip de alarmă, respectiv un alt mod de a-i anunța pe parlamentari să intre în ședința de plen, care să nu irite nici pe parlamentari, nici pe jurnaliști, nici pe cei care lucrează în aparatul administrativ și care sunt„siliți” să „suporte” în fiecare zi cu ședință de plen acest zgomot.

„Ar trebui să fie un sunet sau un îndemn spus, o voce care să spună «Vă invităm la ședința de plen». Poate fi o voce de femeie sau de bărbat, pot fi alternative, că tot am vorbit de egalitatea de gen. Ar face o impresie bună și pentru oricine vine să viziteze Parlamentul”, a spus Cernea.

El a arătat că a auzit prima dată această alarmă când a devenit deputat, în 2012.

Această alarmă, la care a făcut referire Cernea, este folosită la Camera Deputaților cu scopul de a invita deputații să intre în sala de plen.

Zgomotul produs se aude cel mai intens pe holurile care deservesc sala de plen. Alarma este folosită, uneori, câteza minute, dar există și cazuri când funcționează și câteva zeci de minute, în situații în care rezența deputaților în plen e considerată imperativă.

Această alarmă există doar la Camera Deputaților, Senatul neavând un astfel de sistem de invitare a senatorilor în plen.

După declarațiile susținute de Cernea pe holul plenului Camerei, intensitatea zgomotului produs de alarmă a fost redus.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Vorbea despre Lucifer și putere absolută”: mărturii tulburătoare în cazul triplei crime din Târgu Jiu
Digi24
Frații Tate vor să se mute la Cluj-Napoca și să cumpere un hotel celebru, clădire istorică, unde să locuiască. Ce spune primăria
Cancan.ro
Veste DEZASTRUOASĂ pentru clienții Digi! Cresc TOATE abonamentele. Notificarea pe care au primit-o TOȚI consumatorii RCS RDS
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
De ce cresc temerile privind o posibilă confruntare între Rusia și NATO. Unde poate ataca Putin
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Reacția lui Ion Cassian, după ce Monica Tatoiu a spus că Irinel Columbeanu a fost „băiatul lui tata”: „Nu a escrocat pe nimeni, nu l-a văzut nimeni pe holurile DNA”
Digi24
Serviciile britanice dezvăluie, în premieră, câți ruși au fost uciși în războiul din Ucraina
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Ce se întâmplă doctore
O mai recunoști? Azi e celebră, dar nu mai arată deloc așa. Mulți nu își dau seama cine este! Poți ghici din prima?
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Chinezii au șocat Salonul Auto din 2026 cu această mașină extremă
Descopera.ro
Care este cea mai RARĂ culoare din natură?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Cum să faci un avion de hârtie „aprobat” de NASA?