Prima pagină » Știri » Băsescu se va muta din vila Lac 3 după ce locuința atribuită de Guvern va fi renovată

Băsescu se va muta din vila Lac 3 după ce locuința atribuită de Guvern va fi renovată

Băsescu se va muta din vila Lac 3 după ce locuința atribuită de Guvern va fi renovată
Fostul președinte Traian Băsescu se va muta din vila Lac 3 după ce lucrările de reparație și renovare a vilei care i-a fost atribuită recent de Guvern ca reședință vor fi finalizate, au declarat agenției MEDIAFAX surse oficiale.

Temporar, până când lucrările vor fi încheiate, fostul președinte va continua să folosească vila Lac 3, cu acordul Regiei Patrimoniului Protocolului de Stat (RA-APPSS), în administrarea căruia se află imobilul.

Conform legii, Traian Băsescu trebuia să părăsească vila Lac 3 în maximum 60 de zile de la încheierea mandatului prezidențial, respectiv până la 21 februarie.

În urmă cu două săptămâni, Guvernul a decis ca vila RA-APPS din cartierul Primăverii în care a locuit până în acest an Mioara Roman, fosta soție a lui Petre Roman, să îi fie atribuită fostului președinte Traian Băsescu spre utilizare ca reședință.

Imobilul necesită însă unele reparații și lucrări de renovare, care încă sunt în executare.

Vila, cu șapte camere și două camere de serviciu, are o suprafață utilă de 366 metri pătrați, dintre care parter de 126 metri pătrați și etaj de 135 metri pătrați, și dispune de un teren în suprafață de 1.334 metri pătrați, chiria lunară percepută până în prezent fostului chiriaș, Mioara Roman, ridicându-se la 6.205 euro.

Serviciul de Protecție și Pază a avizat din punct de vedere tehnic utilizarea locuinței.

Pe 13 ianuarie, fostul președinte Traian Băsescu a trimis Guvernului o plângere administrativă prealabilă în care avertizează că se va adresa instanței judecătorești dacă nu i se acordă o locuință ca reședință și un cabinet de lucru, spunând că el a agreat cele două vile din Snagov propuse, dar nu a primit răspuns.

Anterior, la 7 ianuarie, Guvernul prezentase o listă transmisă, în luna decembrie, de RA-APPS către Traian Băsescu incluzând șapte case pe care acesta să le utilizeze ca reședință după încheierea mandatului de președinte al țării, printre care și două vile în Snagov, Guvernul spunând atunci că Băsescu a refuzat unele dintre case și nu a răspuns pentru altele.

Pe listă au fost propuse apartamentul cu șase camere din Bulevardul Constantin Prezan, din clădirea în care Traian Băsescu a locuit, la etaje diferite, cu Adrian Năstase și Nicolae Văcăroiu (cu o suprafață de 279 metri pătrați), Vila 1A din Snagov (cu o suprafață utilă de 324 metri pătrați și 9.900 metri pătrați curte), Vila 11 din Snagov (cu o suprafață utilă de 2.189 metri pătrați și 27.412 metri pătrați curte), un spațiu cu cinci camere și încă trei camere de serviciu din strada Orbescu (440 metri pătrați), un imobil cu 9 camere din strada David Praporgescu (295 metri pătrați), un apartament cu 5 camere din strada Barbu Delavrancea (280 metri pătrați) și un apartament cu 8 camere din strada Lev Tolstoi (273 metri pătrați).

Ulterior, la finele lunii decembrie, Vila 1A, dotată cu piscină, a fost acordată Autorității Naționale pentru Persoanele cu Dizabilități, iar Vila 11 a fost scoasă la vânzare, pentru aproape 4 milioane de euro.

În luna ianuarie, premierul Victor Ponta a apreciat că Băsescu o să își aleagă, până la urmă, o locuință din ce mai are RA-APPS, adăugând că fostul președinte este „un client foarte cusurgiu”. Ponta arăta de asemenea că Băsescu nu a răspuns la oferta RA-APPS cuprinzând lista cu locuințe.

Legea stabilește că persoanele care au avut calitatea de șef al statului român beneficiază pe durata vieții de folosința gratuită a unei locuințe de protocol, cu destinația de reședință, care cuprinde și un spațiu cu destinația de cabinet de lucru, încadrat cu un post de consilier și un post de secretar, de o indemnizație lunară în cuantum egal cu 75% din indemnizația acordată președintelui în exerciți, de pază și protecție, precum și de folosința gratuită a unui autoturism, asigurate permanent de Serviciul de Protecție și Pază.

Legea mai prevede că locuința de protocol nu poate fi reședința pe care titularul a avut-o ca președinte în funcție.

Vilele RA-APPS de la Snagov au fost subiect de discuție, pe finalul anului trecut, între premierul Victor Ponta și președintele Traian Băsescu, Ponta spunând că fostul președinte nu va primi dreptul de a se muta într-un astfel de spațiu, iar Băsescu precizând că el nu a cerut o vilă anume, ci un imobil adecvat, conform legii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Robert Negoiță a învins ANAF. Datoria istorică de 50 de milioane de euro ștearsă
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Vlad Țurcanu, directorul Teleradio Moldova, a DEMISIONAT după scandalul voturilor de la Eurovision 2026
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Apusul liderilor providențiali. Prăbușirea popularității lui Trump, Netanyahu și Putin oferă o nesperată gură de oxigen Occidentului
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Cătălin Măruță, dezvăluiri tulburătoare despre tatăl lui. Cum a ajuns să-l cunoască cu adevărat abia după ce a murit: „Eram la priveghi”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminatul Aris Eram, de la Antena 1, pentru cele 19 săptămâni la Survivor
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Cine sunt, de fapt, japonezii? O descoperire genetică majoră rescrie istoria