Prima pagină » Știri politice » Ponta, martor în dosarul Referendumului: „Știu foarte bine ce s-a întâmplat atunci”

Ponta, martor în dosarul Referendumului: „Știu foarte bine ce s-a întâmplat atunci”

Ponta, martor în dosarul Referendumului: „Știu foarte bine ce s-a întâmplat atunci
Președintele PSD, premierul Victor Ponta, a precizat, luni, că va merge "cu toată inima" la Înalta Curte, ca martor în Dosarul referendumului, el arătând că știe foarte bine ce s-a întâmplat în 2012 și că nu a existat "nicio lovitură de stat și nicio fraudă".

Ponta a precizat că nu a fost și nici nu va fi citat la Înalta Curte, ci se va prezenta în calitate de martor al apărării.

„Nu am fost citat și nici nu voi fi citat. Am înțeles că avocatul domnului Dragnea mă va înștiința și pe mine, pentru că sunt martorii ceruți de către avocatul apărării și atunci avocatul apărării s-a angajat în fața instanței că ne anunță”, a spus Ponta.

El a arătat că se va prezenta „cu toată inima” în fața instanței.

„Imediat ce mă anunță, mă duc cu toată inima pentru că știu foarte bine ce s-a întâmplat atunci și știu foarte bine că nu a fost nicio lovitură de stat, că nu a fost nicio fraudă, că dacă era nu-l mai votam pe domnul Hellvig la SRI , ce naiba..,”, a spus Ponta.

Premierul Victor Ponta va fi citat ca martor în dosarul Referendumului, după ce instanța supremă a admis cererea apărării lui Liviu Dragnea în acest sens, au declarat pentru MEDIAFAX surse judiciare.

Decizia a fost luată după ce avocatul lui Liviu Dragnea, Marian Nazat, a cerut, pe 5 februarie, la instanța supremă, audierea premierului Victor Ponta și a 18 coordonatori județeni ai PSD care s-au ocupat de campania pentru referendumul din 2012 pentru demiterea fostului președinte Traian Băsescu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Marile companii aeriene riscă să intre în faliment, avertizează experții