Prima pagină » Știri » 119 posturi pentru chirurgie cardiovasculară, deblocate la Spitalul Grigore Alexandrescu

119 posturi pentru chirurgie cardiovasculară, deblocate la Spitalul Grigore Alexandrescu

119 posturi pentru chirurgie cardiovasculară, deblocate la Spitalul Grigore Alexandrescu
119 posturi pentru chirurgie cardiovasculară, deblocate la Spitalul Grigore Alexandrescu

Ministrul Sănătății, Nicolae Bănicioiu, a vizitat, marți, Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Grigore Alexandrescu”, inclusiv centrul de chirurgie cardiovasculară și Unitatea de Primiri Urgențe (UPU), departamente aflate în construcție.

„În acest an vor fi finalizate două departamente foarte importante din cadrul unității sanitare, UPU și centrul de chirurgie cardiovasculară. Ministerul Sănătății a deblocat deja 119 posturi pentru angajarea personalului necesar funcționării centrului de chirurgie cardiovasculară. Chiar săptămâna aceasta se va organiza primul concurs pentru ocuparea postului de chirurg cardiovascular”, a declarat Bănicioiu.

De asemenea, ministrul a vizitat Secția de chirurgie plastică și reparatorie care a fost modernizată și reabilitată.

Lucrările la centrul de chirurgie cardiovasculară vor fi finalizate până la începutul lunii mai, urmând ca departamentul să fie echipat complet cu aparatura modernă necesară, din fonduri asigurate de Ministerul Sănătății, și să fie deschis în acest an.

Departamentul va fi un centru de excelență în domeniul chirurgiei cardiace pediatrice, realizat în cadrul unui proiect al Clubului Rotary sprijinit de Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) „Carol Davila” București.

Potrivit statisticilor oficiale, peste 1.000 de copii cu probleme cardiace se nasc anual în România, fruntașă în Europa la numărul de copii cu boli de inimă. În acest moment, peste 20.000 de copii au nevoie de o operație pe cord, 1.500 având probleme grave și necesitând intervenții chirurgicale de urgență. Cinci mii de copii cu boli cardiace mor în fiecare an în România pentru că nu sunt diagnosticați corect și tratați la timp.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O nouă tehnologie de producere a energiei termice și electrice este analizată de oficiali ai statului și industrie, într-o vizită tehnică în Germania.
Digi24
Cine câştigă dacă se încheie acum războiul din Iran. „Există un învins clar”
Cancan.ro
Cătălin Măruță revine în forță după PRO TV. Mutarea care surprinde pe toată lumea
Prosport.ro
FOTO. Prietena Arynei Sabalenka a încins imaginația fanilor cu apariția ei în costum de baie. Paula Badosa e într-o formă de vis
Adevarul
O rachetă a explodat lângă o echipă de propagandiști ruși: momentul a fost surprins în timpul unei filmări în Liban
Mediafax
Turism la plajă. A fost stabilită cea mai ieftină destinație pentru o vacanță de o săptămână la vară
Click
Prima reacție a lui Andi Moisescu și a echipei sale la plecarea de la Pro TV! „Ne-am reinventat mereu pe fugă”
Digi24
SUA ajung la cel mai scăzut nivel al libertății din istorie, în timp ce o țară din Europa obține scorul maxim
Cancan.ro
Câți bani cere Andra Măruță pentru a cânta la o nuntă în 2026. Și-a mărit tariful, după ce Cătălin Măruță a fost concediat de la Pro TV
Ce se întâmplă doctore
Cu ce se ocupă acum Monica Iacob Ridzi, după ce a dispărut din viața politică! Fostul Ministru s-a schimbat radical și suferă de o boală gravă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
RAR prezintă o mașină clasică: fost „cal de muncă” pentru fermieri, azi piesă de colecție
Descopera.ro
Descoperire arheologică rară în România! Ce s-a găsit?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce faci dacă te trezeşti dimineața cu Angelina Jolie lângă tine-n pat?
Descopera.ro
Câtă energie consumă creierul uman? Vom putea construi vreodată un computer la fel de eficient?