Prima pagină » Știri » Șofer al firmei de transport în comun din Galați, prins conducând autobuzul deși avea permisul suspendat

Șofer al firmei de transport în comun din Galați, prins conducând autobuzul deși avea permisul suspendat

Șofer al firmei de transport în comun din Galați, prins conducând autobuzul deși avea permisul suspendat
Șofer al firmei de transport în comun din Galați, prins conducând autobuzul deși avea permisul suspendat

Purtătorul de cuvânt al Poliției Rutiere Galați, Aurelian Ropotan, a declarat, marți, că polițiștii de la circulație au observat, sâmbătă, în trafic, un șofer de autobuz al societății locale de transport public care nu a semnalizat la schimbarea direcției de mers, iar la verificarea actelor s-a constatat că bărbatul, în vârstă de 59 de ani, avea permisul de conducere suspendat pe trei luni, începând din 27 decembrie 2014.

La acea dată, bărbatul a fost prins la volanul unui autoturism care avea defecțiuni tehnice, astfel că polițiștii i-au suspendat permisul pe o perioadă de trei luni, până în 26 martie.

Întrucât sâmbătă el a fost prins conducând autobuzul, deși avea permisul suspendat, polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele său.

Bărbatul, angajat al societății locale de transport public în comun din municipiul Galați, făcea curse regulate cu autobuzul de câteva zile, de când s-a întors dintr-un concediu medical.

Conducerea societății locale de transport public de persoane din municipiul Galați Transurb spune că șoferul, care s-a aflat în concediu de odihnă și apoi în concediu medical, nu a anunțat când a revenit la muncă, în 12 martie, că avea permisul de conducere suspendat.

„El a revenit la muncă pe 12 martie și a fost depistat pe 14 martie de polițiști având permisul suspendat. Nu ne-a anunțat, așa cum prevede regulamentul, că avea permisul suspendat, motiv pentru care i-a fost desfăcut contractul de muncă și de astăzi (marți – n.r.) nu mai este angajatul societății”, a afirmat directorul Transurb Galați, Genica Totolici.

Reprezentanții Transurb spun că șoferul, considerat unul bun și cu experiență, mai avea doar două luni până să iasă la pensie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Xi Jinping în spatele ușilor închise: cele două laturi ale președintelui chinez și cum tratează puterile mijlocii
Cancan.ro
Pe ce dată s-au despărțit Cabral și Andreea Ibacka, de fapt! Lumea habar nu avea
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Cea mai nefericită combinație pentru România: recesiune plus inflație de 10,7%. Cine a băgat țara în criză
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Românii au ales cel mai frumos oraș din țară: „Are problemele lui, dar la capitolul frumusețe nu se compară”
Digi24
Eroul lui Alex. Mărturia lui Mihail Soare, salvatorul care l-a zărit pe copil cu coada ochiului, din elicopter: Nici nu putea să plângă
Cancan.ro
‼️ANUNȚUL făcut de medici despre starea de sănătate a lui Alexandru, băiețelul de 5 ani dispărut în Sibiu
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Astra Arad va produce vagoane de tren cu destinație specială pentru NATO. La ce vor fi folosite
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Patronii de restaurante, supărați pe clienții care împart o singură porție de mâncare