Prima pagină » Știri externe » Ce s-a întâmplat cu sute de copii dintr-un oraș nigerian, după ce militanții grupării Boko Haram s-au retras

Ce s-a întâmplat cu sute de copii dintr-un oraș nigerian, după ce militanții grupării Boko Haram s-au retras

Ce s-a întâmplat cu sute de copii dintr-un oraș nigerian, după ce militanții grupării Boko Haram s-au retras
Aproximativ 500 de copii nigerieni cu vârste de până la 11 ani au dispărut dintr-un oraș din nordul țării al cărui control a fost pierdut de militanții grupării Boko Haram, a declarat un fost locuitor din Damasak pentru BBC News Online.

Un comerciant din orașul situat în nord-estul țării a declarat pentru Reuters că luptătorii Boko Haram au luat copiii cu ei atunci când au fugit.

Trupe din Niger și Ciad au cucerit orașul Damasak luni, după luni întregi în care acesta s-a aflat sub controlul militanților islamiști. Aceste trupe fac parte din forța regională formată recent pentru a ajuta Nigeria să combată insurgenții.

Senatorul care reprezintă nordul statului Borno, Maina Maaji Lawan, a declarat pentru corespondentul BBC în Nigeria că acest caz din Damasak este unul tipic și multe sute de copii au dispărut. „Cei mai mici sunt dați la madrassa (școli islamice) … iar băieții cu vârste cuprinse între 16 și 25 de ani sunt înrolați și îndoctrinați pentru a fi pregătiți să execute misiunile lor oribile”, a declarat el.

Boko Haram a generat un val de revolte la nivel internațional în aprilie 2014, după ce a răpit peste 200 de fete de la o școală din Chibok, un oraș din statul Borno, în nord-estul Nigeriei.

Damasak este un oraș comercial din statul Borno, situat la granița cu Nigerul și la 200 de kilometri de principalul oraș al statului, Maiduguri. Acesta a fost cucerit de militanți la sfârșitul anului trecut.

Omul de afaceri Malam Ali din Damasak, al cărui frate figurează printre cei dispăruți, a declarat pentru BBC că băieții au fost duși într-o madrassa de către Boko Haram, atunci când militanții au cucerit orașul. După ce aceștia au pierdut controlul asupra lui, băieții nu au mai fost găsiți.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Guvernul României vine cu soluții după reclamațiile românilor privind cartea de identitate electronică
Digi24
Putin avertizează că războiul din Iran poate declanșa un șoc global ca pandemia COVID-19
Cancan.ro
Zodia care va da lovitura pe plan sentimental. Acești nativi singuri își vor găsi jumătatea, spune Mihai Voropchievici
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Trump prelungește cu 10 zile ultimatumul pentru Iran, „la solicitarea Teheranului”
Mediafax
Care sunt cele mai proaste locuri într-un avion. Experții explică de ce trebuie evitate
Click
Zodiile care au parte de un miracol în aprilie. Ei sunt nativii care vor trăi o lună ca-n povești
Digi24
Ce valoare are bancnota de 10 milioane de riali, recent lansată de Iran, care se confruntă cu o inflație-record
Cancan.ro
Rareș Cojoc i-a dat 'fatala' Andreei Popescu după divorț. Nu doar că a părăsit-o, dar a 'lovit-o' unde o durea mai tare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Oana Vincu din trupa Genius. S-a retras din lumina reflectoarelor de ani buni! Mulți nu ar mai recunoaște-o acum!
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Parteneriate cu industria auto pentru armament low-cost. România, pe radar
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat după ce o femeie a auzit voci care îi spuneau...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Câini robot patrulează spațiile publice alături de poliție în capitala Venezuelei