Prima pagină » Știri externe » Rusia sare în ajutorul Greciei. Însă sprijinul are un preț

Rusia sare în ajutorul Greciei. Însă sprijinul are un preț

Rusia sare în ajutorul Greciei. Însă sprijinul are un preț
Rusia ar putea oferi Greciei împrumuturi controversate și reduceri la prețul gazelor naturale în schimbul unor active potrivit unor speculații apărute la Moscova, relatează Daily Telegraph, în ediția electronică.

Premierul grec, Alexis Tsipras, a sosit marți la Moscova, unde se va întâlni miercuri cu președintele rus, Vladimir Putin. Demersurile Atenei pe lângă Moscova au generat temeri că Guvernul de stânga se îndreaptă către est în căutarea de surse alternative de finanțare pentru a evita falimentul. Înaintea acestei vizite, Tsipras a condamnat sancțiunile economice impuse Moscovei.

Cotidianul Kommersant a citat o sursă din cadrul Guvernului rus, marți, care a afirmat că se discută despre linii de credit. „Suntem dispuși să luăm în considerare oferirea unei reduceri la gaz Greciei: prețul este legat de costul petrolului, care a scăzut semnificativ în ultimele luni”, a declarat sursa citată. „Suntem, de asemenea, dispuși să discutăm posibilitatea acordării unor noi împrumuturi Greciei. Dar în acest caz suntem interesați de avantaje reciproce – în special ca Rusia să primească anumite active în Grecia”.

Sursa nu a explicat despre ce active este vorba, dar presa rusă a anunțat că printre ele s-ar putea număra compania greacă de gaz DEPA. Active în cadrul operatorului feroviar TrainOSE și porturilor maritime din Atena și Salonic ar fi, de asemenea, vizate.

Moscova este cel mai mare partener comercial al Greciei în ceea ce privește gazele. Ministrul grec al Energiei a invitat companiile ruse să exploreze resursele de gaz natural și petrol de pe coasta de est a țării. În schimb, Grecia și-a manifestat dorința de a sprijini planul Kremlinului de a construi o nouă conductă prin Turcia, cunoscută sub numele de „Turkish Stream”.

Oficialii europeni se tem că orice împrumut acordat de Rusia Greciei ar putea convinge Atena să se opună sancțiunilor împotriva Kremlinului în legătură cu Ucraina. În afară de credit și reduceri la prețul gazelor, Kremlinul ar putea oferi Greciei ridicarea prațială a restricțiilor privind importul de alimente în schimbul susținerii unei linii proruse.

Grecia a fost afectată foarte puternic de interzicerea exportului de fructe în vigoare din august. Dar Comisia Europeană a sugerat că se opune oricărui acord greco-rus pe tema alimentelor, afirmând că toate țările europene ar trebui tratate la fel.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
OFF The Record. Judecător Bogdan Mateescu: Jalonul PNRR privind pensiile magistraților putea fi reglat în 5 minute
Digi24
Un general rus i-a trimis soției poze cu urechi tăiate ale prizonierilor ucraineni: „Voi aduna o ghirlandă și ți-o voi face cadou”
Cancan.ro
Concurentul de la Desafio săltat de mascații de la DIICOT pentru posesie de droguri
Prosport.ro
FOTO. Două handbaliste de top de la CSM București se iubesc! Ce au dezvăluit jucătoarele de Sf. Valentin
Adevarul
Reforma „uitată” pe care România e obligată să o facă. „E momentul să pună în ordine haosul intenționat întreținut de guvernanți”
Mediafax
Macron reacție dură către Meloni, după declarațiile despre incidentul de la Lyon
Click
Universul rescrie destine! 3 zodii renasc, începând cu 2 martie
Digi24
„Călăul” din Rusia, care și-a pus soldații să se împuște singuri, acuză că este pedepsit pe nedrept. „Eram erou, acum mă țin în cușcă”
Cancan.ro
Temutul Ghenosu, reținut de DIICOT! Ce acuzații i se aduc interlopului 😲
Ce se întâmplă doctore
Oana Roman, nemachiată și fără filtre. Cum arată, în realitate, la aproape 50 de ani. „No filter. Doar creme bune și grijă pentru ten”
Ciao.ro
Vedetele din România au strălucit la Balul Mascat Bridgerton din București. Adelina Pestrițu și Nicole Cherry au atras toate privirile
Promotor.ro
Au voie polițiștii de la Locală să oprească mașini pentru control? Ce abateri rutiere pot sancționa aceștia în 2026
Descopera.ro
Cine a fost femeia care a gândit alături de Einstein?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Cât de adevărată este expresia că „frigul ți-a intrat în oase”?