Prima pagină » Sport » Andreea Mitu, în lacrimi după succesul în fața lui canadiencei Eugenie Bouchard: „E ceva SPECIAL să joci pentru țara ta”

Andreea Mitu, în lacrimi după succesul în fața lui canadiencei Eugenie Bouchard: „E ceva SPECIAL să joci pentru țara ta”

Jucătoarea de tenis Andreea Mitu, locul 104 WTA, a izbucnit în plâns, după ce a reușit, duminică, să o învingă pe sportiva canadiană Eugenie Bouchard, locul 7 WTA, obținând un punct important pentru România, care conduce cu scorul de 2-1, întâlnirea de la Montreal, din Cupa Federației.

Jucătoarea de tenis Andreea Mitu, locul 104 WTA, a izbucnit în plâns, după ce a reușit, duminică, să o învingă pe sportiva canadiană Eugenie Bouchard, locul 7 WTA, obținând un punct important pentru România, care conduce cu scorul de 2-1, întâlnirea de la Montreal, din Cupa Federației.

Mitu, 23 de ani, a fost selecționată în echipa României după ce Simona Halep, locul 3 WTA, și Monica Niculescu, locul 61 WTA, au declinat participarea. Totuși, Mitu nu ar fi evoluat dacă Irina-Camelia Begu, locul 33 WTA, nu s-ar fi accidentat în meciul de sâmbătă, cu Francoise Abanda.

„Mi-am spus să fiu pozitivă, să-mi fac jocul, să joc fiecare punct, să privesc către echipa mea pentru susținere. Să evoluezi pentru țara ta este ceva special, nu poți compara cu o victorie în circuit”, a declarat Mitu, pentru site-ul Fed Cup, după succesul de duminică, obținut în fața unei adversare clasate mai bine cu aproape o sută de locuri în ierarhia WTA.

FOTO: fedcup.com

Încurajată de numeroși suporteri români, Andreea Mitu, locul 104 WTA, s-a impus, cu scorul de 4-6, 6-4, 6-1, duminică, în fața sportivei Eugenie Bouchard, locul 7 WTA, aducând echipa tricoloră în avantaj, scor 2-1, în întâlnirea cu Canada, de la Montreal, din barajul pentru Grupa Mondială a Cupei Federației.

Partida a durat o oră și 58 de minute.

Sâmbătă, Irina-Camelia Begu, locul 33 WTA, a fost învinsă, cu scorul de 4-6, 7-5, 6-4, de Francoise Abanda, locul 260 WTA, în primul meci al întâlnirii de la Montreal, dintre Canada și România.

În a doua partidă, Alexandra Dulgheru, locul 69 WTA, s-a impus, tot sâmbătă, cu scorul de 6-4, 6-4, în fața sportivei Eugenie Bouchard, locul 7 WTA, astfel că România a egalat, 1-1, scorul în întâlnirea cu Canada, după prima zi.

Tot duminică mai sunt programate partidele Francoise Abanda – Alexandra Dulgheru și Gabriela Dabrowski /Sharon Fischmann – Andreea Mitu/Raluca Olaru.

Totuși, este posibil ca Begu să joace în locul lui Mitu și alături de Olaru, în partida de dublu.

Învingătoarea din partida Canada-România va evolua în 2016 în cea mai înaltă divizie a competiției, iar învinsa va juca în Grupa Mondială II.

Adrian Petculescu, [email protected]

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cum va fi vremea de Crăciun și Revelion? Estimările ANM pentru următoarele patru săptămâni
Digi24
Donald Trump avertizează Europa: Trebuie să fie „foarte atentă”, deoarece „o ia în direcţii greşite”
Cancan.ro
Lovitură de teatru! Ce strategie a folosit 'puișorul' Rodicăi Stănoiou ca să pună mâna pe averea ei: 'Este moștenitor legal
Prosport.ro
FOTO. Catrinel Menghia și Diana Munteanu, vizite în apartamentul lui Adi Mutu: „Mi-a spus să-i zic că sunt vărul lui”
Adevarul
Exit-poll-urile și sondajele au eșuat masiv în București. „E fără precedent. Am avut trei case de sondare care au manipulat”
Mediafax
Putin se așteaptă la un conflict prelungit, nu la pace, iar Europa evită discuțiile dure cu publicul
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
VIDEO Un bărbat și-a urcat mașina de 300.000 de euro în balcon, pentru că nu a găsit loc de parcare
Cancan.ro
Cum se simte Dan Petrescu acum. Familia a apelat și la un VRACI!
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan e alt om! Vedeta, de nerecunoscut! În tinerețe, era una dintre cele mai frumoase femei
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tancurile-ARICI, improvizația ucraineană care pune probleme dronelor rusești - Video
Descopera.ro
Cine a fost soția lui Shakespeare? Puțini știu adevărul despre...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Alinuța:- Am găsit o metodă să slăbim...
Descopera.ro
Când vor deveni tehnologiile cuantice parte din viața de zi cu zi?