Prima pagină » Știri » Stațiile de metrou vor găzdui culturile țărilor UE, vineri, de Ziua Europei

Stațiile de metrou vor găzdui culturile țărilor UE, vineri, de Ziua Europei

Stațiile de metrou vor găzdui culturile țărilor UE, vineri, de Ziua Europei
Mai multe stații de metrou vor găzdui evenimente reprezentative pentru cultura câte unei țări din Uniunea Europeană, vineri, cu ocazia Zilei Europei (9 mai), anunță Reprezentanța Comisiei Europene și Metrorex.

Vineri, în intervalul orar 10.00 – 19.00, cei care vor lua metrou vor avea posibilitatea de a cunoaște mai bine alte țări și alte obiceiuri, în 15 stații de metrou importante.

Pentru al doilea an la rând, pentru a celebra Ziua Europei, Reprezentanța Comisiei Europene în România, împreună cu Metrorex și 16 ambasade și institute culturale, reprezentând state membre ale Uniunii Europene, vor organiza evenimente pentru călătorii cu metroul, reunite sub denumirea „Metro Europe”.

Evenimentele vor avea loc în următoarele stații, care vor lua numele țărilor pe care le vor reprezenta: Eroilor (Suedia și Germania), Izvor (Franța), Piața Universității (Italia), Piața Unirii 1 (Cehia), Piața Unirii 2 (Irlanda), Piața Romană (Danemarca), Piața Victoriei 1 (Danemarca), Piața Victoriei 2 (România), Grozăvești (Finlanda), Ștefan cel Mare (Austria), Crângași (Spania), Gara de Nord (Lituania), Timpuri Noi (Ungaria), Aviatorilor (Croația), Aurel Vlaicu (Grecia), Pipera (Olanda) și Piața Sudului (Malta).

Printre manifestări se numără: recitaluri muzicale, proiecții de videoclipuri, spectacole de dansuri tradiționale sau de muzică mixată de DJ.

În plus, un tren de metrou cu simbolurile europene va circula pe magistralele de metrou din București, vineri și sâmbătă.

Metro Europe face parte din seria de acțiuni (co-)organizate de Reprezentanța Comisiei Europene în România cu ocazia Zilei Europei. Ele includ Festivalul Filmului European (7-31 mai), Piața Statelor Membre în Parcul Cișmigiu (9 mai), ONG Fest în Herăstrău (8 – 10 mai) și multe altele, nu doar în București, ci și în țară.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Tragedie înainte de nuntă! Nepotul lui Mircea Rednic, Marius Totolici, a murit în somn la doar 37 de ani
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Minunea de la Cluj: satul care și-a dublat populația cu o strategie neașteptată. Case și terenuri pentru tineri
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Fac provizii pentru iarnă! Șerban Copoț a copt 120 kg de vinete. Rețeta Annei Lesko de roșii marinate, secretul gustului unic
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
X-Men: Marvel a anunțat actorul care îl va interpreta pe Mister Sinister