Prima pagină » Știri » George Simion, liderul unei mișcări unioniste, a fost expulzat din Republica Moldova. REACȚIA MAE

George Simion, liderul unei mișcări unioniste, a fost expulzat din Republica Moldova. REACȚIA MAE

George Simion, liderul unei mișcări unioniste, a fost expulzat din Republica Moldova. REACȚIA MAE
Autoritățile moldovene l-au reținut și expulzat pe George Simion, liderul Platformei Unioniste Acțiunea 2012, o mișcare care militează pentru unirea Republicii Moldova cu România, cetățeanul român primind interdicție de a mai intra pe teritoriul moldovean cinci ani, scrie Jurnal de Chișinău.

Președintele Platformei Unioniste Acțiunea 2012, George Simion, cetățean român, a fost reținut miercuri de agenții Serviciului moldovean de Informații și Securitate (SIS), iar în scurt timp a fost expulzat din Republica Moldova, primind interdicție de reintrare în această țară timp de cinci ani.

În urmă cu scurt timp, George Simion a confirmat pe pagina sa de Facebook că a fost reținut de SIS, explicând că motivul ar fi marșul unionist pe care Platforma Acțiunea 2012 îl va organiza sâmbătă în Chișinău. „Ei nu sunt de acord cu protestul din 16 mai”, afirmă Simion.

„Sunt în vamă, expulzat cică 5 ani, aștept hârtia. Se temeau sa nu fie multă lume pe ‎16 mai‬ pentru ‎unire‬”, a adăugat George Simion, în mesajul postat pe Facebook.

Serviciul moldovean de Informații și Securitate nu a comentat informațiile.

Platforma Unionistă Acțiunea 2012 este o coaliție de asociații nonguvernamentale și grupuri civice care susțin unirea Republicii Moldova cu România.

George Simion a mai fost vizat de o interdicție de intrare pe teritoriul Republicii Moldova în decembrie 2014, dar măsura a fost anulată în doar câteva ore. George Simion explica atunci că s-a aflat în această situație din cauza atitudinii critice față de Guvernul de Chișinău.

Platforma Acțiunea 2012 va organiza sâmbătă, la Chișinău, un marș unionist.

 MAE: Ambasada din Chișinău a aflat din surse publice de reținerea lui Simion, e în drum spre România

Ambasada României la Chișinău a aflat în după-amiaza zilei de miercuri, din surse publice, despre reținerea cetățeanului român George Simion de către reprezentanți ai Biroului Migrație și Azil al Republicii Moldova și a cerut clarificări, luând legătură și cu Simion, aflat acum în drum spre România.

Informațiile sunt prezentate de Ministerul român al Afacerilor Externe, într-un comunicat transmis miercuri seara.

„Misiunea diplomatică a luat imediat legătura cu autoritățile competente ale Republicii Moldova – Ministerul Afacerilor Interne și Biroul Migrație și Azil – și a solicitat clarificări. O cerere formală în acest sens a fost adresată Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene al Republicii Moldova. În paralel, Ambasada l-a contactat pe cetățeanul român, pentru a asigura întreaga asistență care ar fi putut fi necesară. Domnul George Simion a informat misiunea diplomatică cu privire la situația sa, fără a formula solicitări concrete. În prezent, cetățeanul român este în drum spre România”, se arată în comunicat.

Ministerul adaugă că, prin Ambasada României la Chișinău, păstrează în atenție cazul, pentru obținerea tuturor informațiilor clarificatoare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Xi Jinping în spatele ușilor închise: cele două laturi ale președintelui chinez și cum tratează puterile mijlocii
Cancan.ro
‼️ANUNȚUL făcut de medici despre starea de sănătate a lui Alexandru, băiețelul de 5 ani dispărut în Sibiu
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Cea mai nefericită combinație pentru România: recesiune plus inflație de 10,7%. Cine a băgat țara în criză
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Românii au ales cel mai frumos oraș din țară: „Are problemele lui, dar la capitolul frumusețe nu se compară”
Digi24
Eroul lui Alex. Mărturia lui Mihail Soare, salvatorul care l-a zărit pe copil cu coada ochiului, din elicopter: Nici nu putea să plângă
Cancan.ro
Am aflat ce a făcut Andreea Ibacka în Elveția, de fapt, chiar înainte de anunțul divorțului de Cabral
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
FOTO: Cum arată tancul românesc echipat cu o cușcă anti-dronă
Descopera.ro
Canadienii pregătesc un nou telescop spațial! Ce va căuta?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Presa din Ungaria, despre România: „La vecini se întâmplă ceva grav”