Prima pagină » Știri » Președintele Massud Barzani cere PKK să se retragă din Kurdistan după ce Turcia a ucis civili

Președintele Massud Barzani cere PKK să se retragă din Kurdistan după ce Turcia a ucis civili

Președintele Massud Barzani cere PKK să se retragă din Kurdistan după ce Turcia a ucis civili
Președintele Massud Barzani cere PKK să se retragă din Kurdistan după ce Turcia a ucis civili

„PKK (Partidul Muncitorilor din Kurdistan) trebuie să țină câmpul de luptă departe de regiunea (autonomă irakiană) Kurdistan, pentru ca civilii să nu devină victime ale acestui război”, afirmă Biroul președintelui regiunii Massud Barzani într-un comunicat.

Turcia a efectuat sute de raiduri împotriva bazelor grupării rebele kurde în munți, de o parte și de alta a frontierei cu Irakul.

PKK a recunoscut doar câțiva morți în rândul grupării, însă agenția oficială turcă de presă Anatolia a scris că este vora despre aproximativ 260 de morți, fără să citeze vreo sursă.

Mai mulți civili au fost uciși și răniți în campania aeriană pe care Ankara a lansat-o săptămâna trecută, în urma unui val de atacuri în Turcia.

Partidul Democratic din Kurdistan al lui Barzani s-a aflat adesea în conflict cu PKK, dar le-a permis de mult timp luptătorilor grupării să se refugieze de armata turcă în regiunile muntoase de dincoace de frontieră.

În același comunicat, Barzani a îndemnat PKK și Guvernul turc să reia procesul de pace, subminat de recentul val de violențe.

„Președinția Kurdistanului este clară în cererea sa ca PKK să-și țină bazele militare departe de regiune, pentru a nu oferi Guvernului turc nicio justificare atunci când bombardează civili”, a declarat pentru AFP Kifah Mahmud, un consilier al lui Barzani.

„Dacă PKK nu avea baze în regiune, Turcia nu ar fi bombardat civili”, a subliniat el.

„Președinția regiunii a cerut PKK să-și retragă forțele din zonă, mai ales având în vedere că există un acord între guvernele irakian și turc care le permite forțelor turce să intre în partea irakiană”, a adăugat Mahmud.

Ankara și Bagdadul au semnat în timpul fostului dictator Saddam Hussein un acord privind o „urmărire la cald”, care le permite ambelor părți să-i „vâneze” pe rebelii kurzi pe o distanță de până la 15 kilometri pe teritoriul celeilalte țări.

Mahmud a declarat că acest acord este încă în vigoare.

Partidul lui Barzani s-a bucurat de relații bune cu Turcia, un investitor și partener comercial major al regiunii autnome.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Toți vecinii cresc, România SCADE. Noua prognoză economică
Digi24
Ce scoruri ar obține Zelenski și Zalujnîi, fostul comandant al armatei, dacă ar fi alegeri prezidențiale în Ucraina
Cancan.ro
Zodia BLESTEMATĂ în iulie 2026. Neti Sandu anunță o dublă lovitură pentru acești nativi
Prosport.ro
Ce imagini! Cum arată la 25 de ani „cea mai frumoasă fată din lume”: s-a căsătorit!
Adevarul
Se naște un Guvern fără precedent în România? Analistul Costin Ciobanu explică capcana din spatele ofertei lansate de Sorin Grindeanu
Mediafax
Toți șoferii fac ACEEAȘI greșeală înainte de concediu. Regula de 0,2 care îți poate SALVA vacanța
Click
Horoscop vineri, 3 iulie. Săgetătorii au planuri mari la locul de muncă, iar Leii au probleme de sănătate
Digi24
Cel mai trist moment de la CM 2026: Sébastien Desabre, selecționerul RD Congo, șocat de anunțul făcut în direct
Cancan.ro
Răsturnare de situație în cazul exploziei din Monaco! Femeia rănită nu este soția lui Vadim Ermolaev
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea rupe tăcerea la un an de la eliberarea din închisoare. Adevărul despre relația cu Adrian Alexandrov. Ce se întâmplă în relația lor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Au „confundat” un Ferrari cu un tobogan. Imaginile au făcut înconjurul internetului
Descopera.ro
În care religie NU ai voie să bei cafea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
„Soarta Pământului depinde de un echilibru delicat”: Cum ar putea supraviețui Terra după moartea Soarelui?