Prima pagină » Știri » Studenții români nu primesc fonduri pentru studii de la stat din cauza lipsei unei metodologii

Studenții români nu primesc fonduri pentru studii de la stat din cauza lipsei unei metodologii

Studenții români nu primesc fonduri pentru studii de la stat din cauza lipsei unei metodologii
Agenția de Credite și Burse de Studii nu poate schimba situația studenților defavorizați și rămâne doar o altă instituție cu angajați și proceduri, dacă nu va fi elaborat și propus spre aprobare un regulament de funcționare, susțin reprezentanții Uniunii Naționale a Studenților din România (UNSR).

Agenția de Credite și Burse de Studii (ACBS), înființată în 2009, prin Hotărâre de Guvern, ar trebui să asigure accesul cetățenilor români la studii în străinătate, în vederea formării și specializării, percum și managementul sistemului de creditare pentru studenții din instituțiile de învățământ superior de stat și particular acreditate, care urmează studii universitare de licență și de masterat la zi.

De asemenea, ACBS ar trebui să asigure accesul elevilor, studenților, al absolvenților instituțiilor de învățământ acreditate, al personalului didactic titular în învățământ și al altor categorii de beneficiari la bursele de studii oferite Ministerului Educației de Guvern, de autorități publice, fundații, donatori, de diferite state, în cadrul acordurilor bilaterale de colaborare sau în mod unilateral, precum și la bursele provenite din programe guvernamentale și internaționale.

Uniunea Națională a Studenților din România atrage atenția că ACBS are printre atribuții și elaborarea și propunerea spre aprobare Guvernului, prin Ministerul Educației, a normelor metodologice de constituire a fondului de creditare, metodologia privind cuantumul și condițiile de acordare și rambursare a creditelor, alte reglementări necesare organizării și funcționării sistemului de creditare.

„Deci, cumva, angajații ACBS așteaptă cam degeaba apariția unei metodologii – conceperea acesteia intră în atribuțiile lor”, susțin reprezentanții UNSR.

Aceștia solicită și includerea unui student în Consiliul Agenției de Credite și Burse de Studii, organism consultativ național, aflat în subordinea directă a minstrului Educației, organism din care fac parte patru profesori universitari titulari, un secretar de stat și mai mulți directori din Ministerul Educației, doi profesori titulari din învățământul preuniversitar și directorul general al ACBS.

„UNSR crede în scopul ACBS, apreciază și susține activitatea acesteia pe partea burselor pentru străinătate, însă, trage un semnal de alarmă cu privire la aspectele mai sus menționate. Fără un Regulament de Ordine Interioară (sau de funcționare) și fără o metodologie clară și publică de acordare a creditelor și burselor, ACBS nu schimbă cu nimic situația celor defavorizați, nu-și atinge scopul și așa avem o altă instituție cu angajați, cu program, cu proceduri, dar fără sens pentru mulți dintre cei pe care chiar îi vizează”, se mai arată în comunicat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
A confirmat! AUR îl ia în calcul pe CĂLIN GEORGESCU pentru funcția de PREMIER
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Presa străină, ȘOCATĂ de prestația Alexandrei Căpitănescu la Eurovision. Ce au relatat jurnaliștii britanici 😲 ⤵️
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Pactul Bolojan-Orban: Planul secret pentru reîntregirea PNL și eliminarea influenței PSD
Mediafax
Favorita la câștigarea Eurovisionului ar putea influența retragerea Israelului din concurs
Click
Cele mai norocoase și fericite zodii ale verii 2026. Li se schimbă viața în bine, destinul le surâde pe toate planurile, au parte de iubire, bani și reușite neașteptate
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Presa străină, ȘOCATĂ de prestația Alexandrei Căpitănescu la Eurovision. Ce au relatat jurnaliștii britanici 😲 ⤵️
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Oana Zăvoranu în anul 2000, înainte de operațiile estetice. Acum e total schimbată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Video / Dacia testează un nou model chiar la noi în România. Imagini spion cu prototipurile filmate în Argeș
Descopera.ro
Trucul simplu pentru plantele de apartament atunci când plecăm de acasă
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Destinația Anului 2026 în România: Orașul de pe Bega a câștigat marele premiu!