Prima pagină » Știri externe » Zeci de mii de imigranți au intrat în Germania, într-o singură săptămână. „IKEA a rămas fără paturi”

Zeci de mii de imigranți au intrat în Germania, într-o singură săptămână. „IKEA a rămas fără paturi”

Germania a primit mai mulți refugiați decât oricare altă țară europeană și oficialii încearcă să ofere un adăpost pentru toată lumea. Într-o singură săptămână, circa 37.000 de refugiați și imigranți au intrat în acest stat și unele scene sunt de-a dreptul haotice.

În Munchen, retailerul de mobilă IKEA a rămas fără paturi, după ce guvernul local le-a cumpărat pe toate, pentru a-i găzdui pe imigranți, scrie Daily Mail.

„Oamenii care ajung în Munchen nu sunt înregistrați în niciun fel. Ei sunt distribuiți în toată Germania”, a declarat Christoph Hillenbrand, administrator al Bavariei Superioare.

Autoritățile germane cumpără atât de multe paturi pentru centrele de refugiați, încât magazinele sunt golite în scurt timp și comenzile sunt realizate în China.

„IKEA nu poate ține pasul cu noi”, a declarat Hillenbrand. Imigranții sunt rugați să se înregistreze, pentru a beneficia de ajutoarele pentru refugiați.

Ei trebuie să facă acest lucru în cinci zile, dar nu există nicio modalitate prin care pot fi verificați. Mulți dintre refugiați se află doar în trecere prin Munchen.

Din cei 25.000 veniți în week-end, doar 2.000 au rămas în oraș.
 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ANUNȚUL momentului! Ce a decis Marine Le Pen în privința candidaturii sale la președinția Franței
Digi24
FOTO Atac major în Marea Azov: opt petroliere lovite într-o singură noapte. Cui aparțineau
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
Imagini provocatoare: Loredana a făcut show la Monaco! Prietena Simonei Halep s-a distrat de minune
Adevarul
Cine este cel mai detestat bărbat? Melodia virală care a dat naștere unui fenomen: „Alex Stamate e tipul care m-a rănit!”
Mediafax
Estimările NATO: Cât va aloca România pentru apărare în 2026? Care sunt țările fruntașe
Click
Cuvintele lui Filip au făcut-o să plângă pe Cristina Șișcanu. Ce s-a petrecut în familia lor: „Au apărut niște probleme”
Digi24
„Lăsați-o în pace pe «regina» Meloni”. Replica neașteptată primită de Donald Trump la summitul NATO
Cancan.ro
Furtuni puternice lovesc România. 37 de județe sunt vizate de avertizarea ANM
Ce se întâmplă doctore
Maria Dragomiroiu, spectaculoasă în costum de baie la 70 de ani. Imaginile din vacanța petrecută în SUA
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum ajungi mai repede la Beach Please: cu trenul sau cu mașina? Ruta cea mai rapidă
Descopera.ro
Ce fructe să NU pui niciodată în smoothie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-a „pocnit” soția cu un pui congelat
Descopera.ro
Tablouri de zeci de mii de euro furate din Italia, găsite într-un județ din România