Prima pagină » Știri » Explozie într-un apartament de bloc din municipiul Huși, o femeie fiind gravă rănită

Explozie într-un apartament de bloc din municipiul Huși, o femeie fiind gravă rănită

Explozie într-un apartament de bloc din municipiul Huși, o femeie fiind gravă rănită
O explozie s-a produs, joi, într-un apartament dintr-un bloc din municipiul Huși, după ce o femeie de 89 de ani a aprins un chibrit într-o cameră unde se acumulase gaz de la o butelie, bătrâna fiind rănită grav și transportată cu un elicopter SMURD la Clinica de arși din Iași.

Potrivit reprezentaților Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Vaslui, explozia a avut loc într-un bloc din Huși, în apartamentul unei femei de 89 de ani, după ce aceasta a aprins un chibrit într-un dormitor, unde se acumulase o cantitate mare de gaz metan de la o butelie, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Astfel, bătrâna folosea un aragaz racordat la butelie pentru a se încălzi pe timpul sezonului rece și, în momentul în care a încercat să aprindă unul din ochiuri, s-a produs deflagrația.

Vecinii femeii au sunat la numărul de urgență 112, în zonă fiind trimise echipaje de pompieri și ambulanță.

„Deflagrația a avut loc din cauza operării greșite a aragazului, în sensul că, după deschiderea robinetului buteliei, femeia a aprins chibritul după un interval mare de timp, perioadă în care s-a făcut o acumulare de gaze. Explozia nu a fost urmată de incendiu, astfel încât nu s-a impus intervenția pompierilor cu apă și spumă”, a aspus purtătorul de cuvânt al ISU Vaslui, Ionel Roșu.

În schimb, femeia de 89 de ani a fost grav rănită.

„Pacienta a suferit arsuri de gradele II și III pe aproximativ 30 la sută din suprafața corpului, fiindu-i afectate inclusiv căile respiratorii. Femeia a fost intubată, evoluția sa fiind una imprevizibilă având în vedere gravitatea arsurilor și vârsta”, a declarat, corespondentului MEDIAFAX, managerul Serviciului de Ambulanță Județean Vaslui, Aurora Popa.

Transportată inițial la Spitalul Municipal Huși, bătrâna a fost transferată ulterior cu elicopterul SMURD la Clinica de arși din Iași.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Presa maghiară despre alegerile de la București: „Aproape nimănui nu i-a păsat cine va fi noul primar”
Digi24
Cea mai mare problemă cu care se va confrunta noul primar al Bucureștiului. „Nu e normal să nu ai căldură iarna. E strigător la cer”
Cancan.ro
Totul despre Cristina Simona Ciucu, soţia primarului Capitalei. Ce firmă deține împreună cu Ciprian Ciucu
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Situație incredibilă într-o comună din Botoșani: după tată și mamă, a venit rândul fiicei să conducă primăria
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Cine este și ce avere are Ciprian Ciucu, noul primar al Capitalei
Cancan.ro
Prima gafă de primar a lui Ciprian Ciucu! L-a atacat direct pe Nicușor Dan: 'Mi-a scăpat acest lucru'
Ce se întâmplă doctore
Dieta-minune cu care a slăbit Ozana Barabancea. Are o siluetă trasă prin inel și arată mai bine ca-n tinerețe!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE s-a răzgândit și nu mai interzice motoarele diesel. Dar impune anumite condiții
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Test de cultură generală. Când au fost inventate închisorile?