Prima pagină » Știri externe » Peste o sută de morți la o mină din Myanmar, după prăbușirea unei grămezi de sedimente

Peste o sută de morți la o mină din Myanmar, după prăbușirea unei grămezi de sedimente

Peste o sută de morți la o mină din Myanmar, după prăbușirea unei grămezi de sedimente
Cel puțin 104 persoane au fost ucise în nordul Myanmarului, când un morman de sedimente de la o mină de jad a alunecat peste barăcile în care dormeau muncitorii, potrivit presei oficiale, citată de CNN.

Alunecarea mormanului cu înălțimea de aproximativ 60 de metri a avut loc sâmbătă în regiunea Hpakant, din statul Kachin, potrivit ziarului Global New Light.

Șaptezeci de barăci unde dormeau muncitori au fost îngropate în timpul acestei alunecări, doar cinci dintre ele rămânând neafectate, mai anunță publicația. Armata încearcă să salveze victimele alături de locuitori, multe persoane fiind încă dispărute.

În această zonă există jad de foarte bună calitate, piatra semiprețioasă de culoare verde, translucidă, fiind foarte apreciată de țara vecină China.

Mulți muncitori, în special veniți din alte zone ale țării, își duc cu greu traiul căutând jaduri rămase în moloz.

Potrivit unui raport publicat luna trecută de organizația Global Witness, industria de jad din Myanmar a valorat anul trecut 31 de miliarde de dolari – 48 la sută din PIB-ul țării.

Deși valoarea jadului din regiune se ridica la 21.000 de dolari pe an pentru fiecare persoană din statul Kachin, localnicii au primit o sumă foarte mică de bani după ce a fost exploatată această resursă, potrivit raportului. Dimpotrivă, activitățile de exploatare derulate de companiile miniere au creat pericole la nivelul mediului înconjurător, mai arată raportul.

O serie de accidente fatale au avut loc în ultimele luni din cauza faptului că diferite companii miniere „aruncă mari cantități de reziduuri în lacuri și izvoare sau pe movile predispuse la prăbușire”.

Prostituția și drogurile sunt fenomene des întâlnite printre comunitățile miniere. Liderii comunității din Myitkyina, capitala statului Kachin, au declarat pentru CNN în martie că regiunea se confruntă cu o epidemie de heroină, mulți tineri folosind acest drog.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Satul din Europa, ocolit de turiști, unde se găsesc plaje liniștite și prețuri accesibile
Digi24
VIDEO Scenariu de coșmar devenit realitate în India după ce un carusel dintr-un parc de distracții s-a prăbușit peste oameni
Cancan.ro
Ce îi scria românca lui Jeffrey Epstein în timp ce el era în închisoare! Detaliile neașteptate din mailurile desecretizate
Prosport.ro
Românca și-a dat demisia din televiziune pentru iubitul fotbalist! A „fugit” alături de el în străinătate și pregătesc o nuntă mare în Oltenia
Adevarul
„Ancora NATO”, ținta lui Putin? Insula-cheie din Marea Baltică care stă între Europa și un război major cu Rusia
Mediafax
Rețeaua energetică a Ucrainei, vizată de un atac rus de amploare. Restricții aeriene în Polonia
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Primarul Buzăului, atac la Grindeanu: Face un joc cu alți șase lideri PSD, ca să supraviețuiască
Cancan.ro
Ruxandra Luca, chemată de URGENȚĂ la raport după episodul din benzinărie. Cum au 'pedepsit-o' șefii de la Antena 1 pe frumușica de la Neatza
Ce se întâmplă doctore
Cine este Iuliana Dup de la Desafio! A trecut prin clipe groaznice când avea doar 15 ani: Cu cât creșteam, bătăile deveneau mai dese și mai dure
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Schema care păcălește cumpărătorii: un BMW X6 vândut și recuperat ilegal
Descopera.ro
A fost găsit al doilea Pământ! Cât de aproape este de noi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ştrulă: – Intru şi eu să văd cum este! BULĂ: - Ai avut dreptate...
Descopera.ro
Cea mai mare centrală nucleară din lume se redeschide după 15 ani