Prima pagină » Economic » De ce nu a existat niciun vot împotrivă la bugetul Curții Supreme

De ce nu a existat niciun vot împotrivă la bugetul Curții Supreme

De ce nu a existat niciun vot împotrivă la bugetul Curții Supreme
Bugetul Înaltei Curți de Casație și Justiție a fost aprobat, sâmbătă, în unanimitate, de Comisiile de buget, fără a fi aduse amendamente, șefa ÎCCJ, Livi Stanciu, afirmând banii sunt suficienți pentru anul viitor.

„Nu am formulat de data aceasta niciun amendament, având în vedere că toate solicitările ÎCCJ(…) le-am făcut extrem de echilibrate, doar pentru asigurarea necesarului, atât de resurse umane, logistice, necesare pentru desfășurarea activității cât de cât în condiții de normalitate”, a afirmat Liviu Stanciu.

Întrebată de ce bugetul ÎCCJ prevede o diminuare a bugetului cu aproape 2% pentru cheltuieli de personal față de anul în curs, șefa Înaltei Curți a precizat că situația se datorează pensionărilor din sistem, precum și faptului că instituția nu mai are, în 2016, de achitat titluri executorii.

Bugetul a fost adoptat în unanimitate, deputatul PSD Vasile Popeangă comentând, ironic, când președintele Comisiei de buget a Camerei Deputaților a întrebat dacă există voturi negative, că cine ar avea „curajul” să facă un astfel de gest.

Bugetul Înaltei Curți va fi de 93,1 milioane de lei în 2016, cu 1,79% în plus față de anul în curs.

Un alt buget aprobat a fost cel al AVAS, în valoare de 20,7 milioane, în scădere cu 34% față de 2015, precum și cel al ANRP, în valoare de 22,9 milioane de lei, în creștere cu aproape 36%.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
UE nu va accepta creșterea tarifelor americane după decizia Curții Supreme: „O înțelegere este o înțelegere”
Digi24
Morți suspecte într-un bloc din Deva. Doi bărbați, găsiți decedați în apartamente diferite
Cancan.ro
Primele imagini cu VĂDUVA lui Cotabiță, după ce a ieșit din AREST. A fost plasată la domiciliu și...
Prosport.ro
FOTO. E una dintre cele mai frumoase femei din lume, dar a fost părăsită! Despărțirea momentului
Adevarul
Povestea arhitectului care a proiectat „Blocul Creion“ din Constanța. „Să pui un bloc la doi-trei metri de altul mi se pare inacceptabil“
Mediafax
Interviuri astăzi la Ministerul Justiției. Cristina Chiriac, Bogdan Pîrlog și Marius Voineag, printre procurorii de rang înalt care vor să conducă Parchetul General
Click
Desertul favorit al Elenei Ceaușescu. Folosea o rețetă secretă de fiecare dată: „Mi-a arătat de la A până la Z”
Digi24
Zelenski spune că Vladimir Putin a declanşat al treilea război mondial şi trebuie oprit. „Nu se va limita la Ucraina”
Cancan.ro
BREAKING | Un bărbat înarmat a pătruns în reședința lui Donald Trump din Mar-a-Lago. Ce intenții ar fi avut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Letiția Badea, fosta soție a lui Ilie Dumitrescu! Era supranumită „Monica Bellucci de România” în anii ’90
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Poliția Timiș a invocat ChatGPT în instanță pentru a susține o sancțiune. Judecătorii au anulat-o și au restituit permisul șoferului
Descopera.ro
Singura pisică din lume care latră ca un câine. Unde trăiește?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Cât cântărește cel mai mare fluture din lume?