Prima pagină » Magazin » A fost găsit locul unde Iisus ar fi înfăptuit unul dintre miracolele din Biblie: ”Este un fenomen foarte rar”

A fost găsit locul unde Iisus ar fi înfăptuit unul dintre miracolele din Biblie: ”Este un fenomen foarte rar”

A fost găsit locul unde Iisus ar fi înfăptuit unul dintre miracolele din Biblie: ''Este un fenomen foarte rar''
În Evaghelia după Matei, apostolul descrie cum Iisus Hristos a eliberat doi bărbați de demonii care-i chinuiau, aruncându-i într-o turmă de porci din apropiere.

Evenimentul biblic, din capitolul 8, este cunoscut ca Miracolul porcului, iar o lespede cu vârsta de 1.600 de ani, găsită pe malul de est al Mării Galileii ar putea fi locația exactă a acestui incident.  Arheologii cred că tabla de marmură, inscripționată în ebraică, este o dovadă în plus că acest eveniment a avut loc în Kursi (Irael), menționat și ca Țara Genderenes.

Tăblia măsoară 140 cm pe 70 cm. Până în prezent, experții au identificat pe piatră cuvinte scrise, precum „amin” și „marmaria”, care s-ar fi putut referi la Mary sau Rabbi. Cercetatorii de la Universitatea din Haifa, Israel, împreună cu Autoritatea Antichității și Naturii și Autoritatea Parcurilor încearcă acum să descifreze alte cuvinte gravate cu ajutorul limbii aramaică.

Referiri la Țara Gederenes și exorcism se fac în diferite cărți ale apostolilor, precum în evanghelia după Luca, Marcu și Matei. În evanghelia după Matei cap.8.32 scrie: „Și El le-a zis: Duceți-vă. Iar ei, ieșind, s-au dus în turma de porci. Și iată, toată turma s-a aruncat de pe țărm în mare și a pierit în apă.”

„Oricare ar fi inscripția exactă, această tăblie confirmă, pentru prima dată, că o așezarea antică de pe acest teren a fost evreiască sau iudeo-creștină. Prezența unei localități evreiești pe malul de est al Mării Galileii este un fenomen foarte rar. Până acum nu au mai existat dovezi” , a declarat cerectătorul Haim Cohen, participant la săpături și la eforturile de a descifra testul de pe tablă.

Citește în continuare pe Descoperă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Piatra Teiului, marele viaduct de pe lacul Bicaz. Cum s-a schimbat locul de la porțile Moldovei, Bucovinei și Transilvaniei
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
Două zodii intră într-o perioadă de aur începând cu 21 mai. Se vor afla sub o stea norocoasă, apar oportunități importante și se anunță reușite în plan financiar și sentimental
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Arheologii au găsit molecule organice în fosile de dinozaur