Prima pagină » Vremea » VREMEA. Ger și zăpadă, săptămâna viitoare, în București

VREMEA. Ger și zăpadă, săptămâna viitoare, în București

VREMEA. Ger și zăpadă, săptămâna viitoare, în București
Vremea se schimbă în București, de săptămâna viitoare. Meteorologii anunță temperaturi de până la -14 grade Celsius. Revine totodată și ninsoarea, iar stratul de zăpadă depus va fi de circa 15 centimetri.

Săptămânii viitoare începe cu o vreme în continuă răcire, cu nopți geroase și cu temperaturi care vor coborî, în special în depresiunile din estul Transilvaniei, poate chiar sub -15 grade, izolat chiar mai coborâte, scrie b365.ro.

„Cerul va rămâne mai mult acoperit, va pătrunde aer rece, temperaturile vor fi în scădere, însă atunci când norii se vor mai rări și în prezența stratului de zăpadă ce se va depune cu siguranță gerul va fi practic la el acasă. Cel mai probabil, marți și miercuri dimineața, ar fi temperaturi și în Capitală sub -12, -14 grade. În țară, prin Transilvania, Moldova, Maramureș vor fi temperaturi sub -15, -17 grade, în depresiuni și la munte sub -20 de grade”, a declarat, la România TV, Romica Jurca, expert meteorolog.

„Hărțile probabile pe care noi le consultăm arată că cerul se pătrează înnorat, va continua să ningă, dar nu temperaturile ar trebui să ne sperie foarte tare, ci stratul de zăpadă ce se va așterne plus viscolul. Ninsori cu intensificări ale vântului vor fi în sudul Moldovei, în Muntenia, inclusiv în București, în Dobrogea. Acele cantități de apă de aproximativ 15 l/mp la munte de ninsoare înseamnă cel puțin 30 de centimetri de strat de zăpadă. În București, în cazul cel mai bun, ar fi undeva la 15 centimetri. În cazul cel mai rău se pot depăși 20-30 de centimetri, vântul va fi foarte intens, vizibilitatea redusă, senzația de frig accentuată, n-ar fi exclus să se formeze troiene și în Capitală și în partea sudică și de sud-est a țării până în prima parte a zilei de sâmbătă chiar și duminică dimineața ar mai fi și ploi. Este o luptă între ninsoare și ploaie”, a spus Romica Jurca.

Recomandarea video

Mediafax
Cu cât se va ieftini energia electrică în 2026? Explicația ministrului Bogdan Ivan
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
România, aproape invizibilă la München: „Mi-e teamă că la noi nu se înțelege cât de mare este schimbarea de atitudine a Germaniei”
Mediafax
Vor continua să crească prețurile apartamentelor în timp ce vânzările acestora scad? Ce spune un CEO cu 20 de ani de experiență în imobiliare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
„Vrem apă să ne spălăm şi lumină să învăţăm”. Revolta studenţilor de la Iaşi în anul 1987