Prima pagină » Știri » Petrolul iranian va fi prelucrat în România

Petrolul iranian va fi prelucrat în România

Știri
Petrolul iranian va fi prelucrat în România
Peste un million de barili din petrolul Iranian vor ajunge, în scurt timp la rafinăria Petrotel, din România, deținută de Lukoil, informeză Reuters .

Prima tranșă din petrolul exporatat,  după eliminarea sancțiunilor, va pleca din Iran cu șase petroliere iraniene către cumpărătorii din Europa și Asia.  De la ridicarea embargoului, în urmă cu două săptămâni, producția de țiței din Iran este în creștere consatntă și urmeză să atingă,  în scurt timp, nivelul de 500 de mii de barili pe zi.

Surse iraniene, care au dorit șă-și păstreze anonimatul, au mai declarat pentru Reuters că divizia comercială a grupului rus Lukoil, Litasco, cu sediul  în Elveția, va  deveni primul cumpărător din Europa al țițeiului iranian, după ridicarea sancțiunilor. Pe 5 februarie urmeză ca un million de barili de țiței, cumpărat de Litasco, să fie încărcat în terminalul Iranian Kharg Island și de aici să plece către rafinăria Petrotel din România.

Relațiile între Lukoil și Iran sunt  foarte bune, deja, în 25 ianuarie, grupul rusesc  a semnat un acord cu Teheranul  pentru două proiecte de explorare în sud-vestul Iranului .

„Teheranul și-a majorat producția de țiței cu cel puțin 500.000 de barili pe zi și piața va vedea asta în următoarele zile. Există trei contracte finalizate cu clienți europeni, de asemenea se negociază cu clienții tradiționali din Asia, în special India”, mai afirmă un reprezentatnt iranian.

Înainte de aplicarea sancțiunilor, Iranul exporta către rafinăriile europene 800.000 de barili, pe zi. Pe perioada embargoului aceste volume au fost înlocuite cu petrol din Irak, Arabia Saudită și Rusia.
Iranul a declarat că vrea să-și recâștige rapid clienții și a încheiat, în acest sens,  acorduri cu Greek Hellenic Petroleum și grupul francez Total.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump a ajuns la cel mai scăzut nivel în sondaje de la începutul celui de-al doilea mandat
Digi24
Cea mai mare companie aviatică din Europa reține la sol zeci de avioane
Cancan.ro
Coiful dacic de la Coțofenești a fost găsit! Informații de ultimă oră din Olanda
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Autoritățile olandeze au găsit coiful de la Coțofenești
Mediafax
Averea ascunsă a celor mai bogați 0,1% depășește bunurile deținute de jumătate din populația lumii
Click
Cea mai nouă „țară” din lume are 25.000 de cetățeni și se află în deșert. Cum a fost creată și cine este liderul care i-a dat numele dintr-o glumă banală
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Creierul oamenilor care consumă canabis și tutun are un volum mai mic