Prima pagină » Sport » Percheziții la un club din Liga I. Prejudiciul este de 35 de milioane de lei

Percheziții la un club din Liga I. Prejudiciul este de 35 de milioane de lei

Percheziții la un club din Liga I. Prejudiciul este de 35 de milioane de lei
Mai multe percheziții au loc la Primăria și Clubul Sportiv din Chiajna, miercuri, într-un dosar de delapidare, deturnare de fonduri și evaziune fiscală cu un prejudiciu de 35 milioane lei iar primarul Mircea Minea a fost dus la audieri cu mandat, au declarat pentru MEDIAFAX, surse judiciare.

Potrivit unui comunicat transmis de Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR), miercuri dimineața au fost făcute șase percheziții la „sediul unei instituții și la un club sportiv din localitatea Chiajna , precum și la domiciliile a patru persoane, care prin activitatea infracțională ar fi produs un prejudiciu de 35 de milioane de lei”.

„În fapt, în perioada 2011-2015 principalul suspect ar fi efectuat cheltuieli și sponsorizări din conturile instituției către clubul sportiv, fără a îndeplini procedurile legale”, mai informează Poliția Română.

„De asemenea , în calitate de reprezentant al clubului sportiv, ar fi cedat administrarea unei unități hoteliere aparținând clubului, către o altă persoană, care la rândul său , prin intermediul a două societăți tip fantomă, nu ar fi declarat activitățile comerciale desfășurate către organele fiscale”, se mai spune în sursa citată.

Surse judiciare au declarat pentru MEDIAFAX că perchezițiile au fost făcute la Primăria Chiajna și la Clubul Sportiv finanțat de primărie, Concordia, iar vizat de percheziții ar fi primarul Mircea Minea care ar fi efectuat sponsorizări către Clubul Sportiv Concordia Chiajna fără respectarea procedurilor legale.

Polițiștii de la Direcția de Investigare a Criminialității Economice (DICE) au pus în executare 11 mandate de aducere în acest dosar, iar potrivit surselor citate printre cei conduși la audieri se numără primarul Mircea Minea, membrii ai Consiliului Local și angajați ai clubului de fotbal.

Primarul, cel care a administrat clubul de fotbal între 2011- 2014, ar fi cedat în mod ilegal hotelul clubului către un consilier local. Acesta din urmă alături de sora sa, a înființat două societăți fantomă prin care nu a plătit taxele și impozitele pentru activitățile de la hotel. Atfel, hotelul a fost folosit și pentru alte activități decât cele ale clubului de fotbal, au mai declarat sursele judiciare pentru MEDIAFAX.

Aceleași surse spun că din 2015, chiar dacă nu mai adminstra clubul de fotbal, primarul ar fi asigurat cu bani de la primăria Chiajna toate cheltuielile clubului. Fără acordul Consiliului Local a plătit facturi de apă și energie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Carrefour își vinde magazinele! Frații Pavăl de la Dedeman vor prelua operațiunile retailerului 
Digi24
Trenuri de tezaur ajunse adăposturi de pisici. Cum își bate joc statul de propriul patrimoniu național: „Doar executăm ce ni se spune”
Cancan.ro
Acuzații dure la andresa Antena 1 după ce Zmărăndescu & soția au fost salvați pentru a 5-a oară de la eliminare: 'Cum este posibil ca producătorii să favorizeze în asemenea hal o echipă?'
Prosport.ro
FOTO. Una dintre cele mai frumoase sportive a trădat SUA pentru China! A ales să concureze la Jocurile Olimpice pentru țara părinților nu pentru țara ei natală
Adevarul
Primele imagini cu fiul lui Ramzan Kadîrov după accidentul în care a fost implicat. Adam, vizibil schimbat
Mediafax
Investiție uriașă. Un startup va investi 1,2 miliarde de euro în centre de date și modele AI
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Două țări au devenit, peste noapte, un obstacol în calea noilor sancțiuni ale UE împotriva petrolului rusesc
Cancan.ro
Mașina condusă de Sorin Iacob pe drumul morții avea cameră pe bord. Motivul ireal pentru care singura proba-cheie nu poate fi folosită 😲
Ce se întâmplă doctore
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce a pierdut lupta cu kilogramele în plus! Ce dietă strictă urmează
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Ninsori timp de 11 zile în România: șoferii, avertizați privind drumurile afectate
Descopera.ro
Misterul apei de pe Marte: Ce au descoperit oamenii de știință?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Test de cultură generală. Ce erau ziguratele din Mesopotamia antică?