Prima pagină » Știri politice » Demisie în PSD, după ce partidul i-a retras sprijinul pentru candidatura la Primărie

Demisie în PSD, după ce partidul i-a retras sprijinul pentru candidatura la Primărie

Demisie în PSD, după ce partidul i-a retras sprijinul pentru candidatura la Primărie
Președintele PSD Cluj-Napoca, deputatul Aurelia Cristea, a demisionat, vineri, din funcție, după ce forurile decizionale ale partidului au decis retragerea sprijinului pentru candidatura sa la Primărie și susținerea de către PSD a unui candidat independent, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Aurelia Cristea a declarat, vineri, într-o conferință de presă că nu pleacă din partid, este deputat PSD, a candidat cu sprijinul partidului și este corect să își ducă mandatul la final.

„Forurile decizionale ale conducerii partidului au decis retragerea sprijinului pentru candidatura la Primăria Cluj-Napoca. În politică lucrurile trebuie să aibă raportare la valori și la principii. Fiind o invalidare politică de la nivel central pentru mine în calitate de candidat și pentru proiectul meu, corect și onorabil e să îmi dau demisia din funcția de președinte al PSD Cluj-Napoca. Nu plec din partid, sunt deputat PSD, am candidat cu sprijinul și susținerea organizației, e corect să îmi duc mandatul la final tot din partea PSD. Prin gestul meu vreau să dau posibilitatea altora să facă mai mult decât am făcut eu. Era o umilință dacă aș fi rămas în funcție”, a spus Cristea.

Aceasta a reclamat faptul că nu a primit sprijin pentru candidatura sa din partea conducerii centrale a PSD și a spus că președintele partidului, Liviu Dragnea, nu s-a arătat niciodată interesat de ce se întâmplă la Cluj-Napoca și nu a considerat necesară o discuție cu echipa nouă de la PSD Cluj-Napoca despre pregătirile pentru campania electorală.

„Este important să îți asculți oamenii. Când nu pui preț pe proprii tăi oameni, când nu discuți cu ei, e greu să faci politică astfel încât oamenii să aibă încredere în tine. Nu a fost Dragnea interesat de acest lucru, am fost lăsată singură. Liviu Dragnea are o problemă de vulnerabilizare a partidului, aș vrea să văd în sondaje de câtă susținere se bucură la Cluj”, a mai spus deputatul PSD.

Aurelia Cristea a precizat că i se pare trist ca organizația PSD să susțină un candidat independent la Primăria Cluj-Napoca, dar a menționat nu are nicio problemă cu candidatul independent Octavian Buzoianu, despre care a spus că poate aduce plus valoare și că poate fi o opțiune valabilă pentru Primăria Cluj-Napoca.

„O să îl susțin, pentru că sunt în partid și îmi asum și acest proiect al partidului”, a subliniat Cristea.

PSD a decis, joi, susținerea unui candidat independent la Primăria Cluj-Napoca, omul de afaceri Octavian Buzoianu, împreună cu ALDE, cu care a încheiat o alianță electorală la nivelul municipiului, renunțând la propriul candidat, Aurelia Cristea, anunțat încă din luna septembrie 2015.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
PUTIN și Trump, convorbire de 90 de minute. Ce au discutat
Digi24
Putin l-a sunat pe Trump de Ziua Americii. Ce au vorbit cei doi timp de o oră și jumătate
Cancan.ro
Alertă la granița României! Avioanele de vânătoare au decolat de urgență
Prosport.ro
Imagini unice: Gigi Becali, în șlapi, discută cu preoții cărora le-a dat un Bentley de peste 300.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
Ne va distruge inteligența artificială? Ion Stoica, românul care controlează infrastructura AI globală, dărâmă mitul apocalipsei
Mediafax
TRUMP, în centrul atenției la summitul NATO. Ce STRATEGIE are Rutte
Click
Dieta care îl ține pe Leo Messi în formă la 39 de ani. Ce se găsește zilnic în farfuria lui și la ce alimente a renunțat
Digi24
„Marea barieră de foc” vs. „inima întunecată” a Eurasiei: Pe unde trece linia frontului în războiul pentru următoarea ordine mondială
Cancan.ro
Câți lei primește un profesor supraveghetor la Bacalaureat 2026, pe zi
Ce se întâmplă doctore
Cum arată vila de lux în care locuiesc Adelina Pestrițu și Virgil Șteblea! Cum au văzut-o au și achiziționat-o: „Le are pe toate”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
O stație de autobuz în formă de sardină pusă pe frigăruie va costa 1,5 milioane de euro
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Moleculele de pe o aripă perfect conservată dezvăluie dieta pterozaurilor